Za oknem jesień, a to znak, że przed nami Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT. Jak co roku na mieszkańców Słubic i Frankfurtu czeka kilkadziesiąt artystycznych wydarzeń. Czego można spodziewać się w tym roku?

Hasłem przewodnim tegorocznego „Labiryntu” jest… OKNO. - To bogate, interpretacyjne hasło. Jest motywem, symbolem, który pozwala ująć w artystyczną wypowiedź wiele z zagadnień współczesnego świata, zarówno tych indywidualnych, duchowych, jak również społecznych, narodowościowych i globalnych – tłumaczy Anna Panek-Kusz, kuratorka festiwalu.

Doświadczenie i młodość

Wspólnie z pozostałą dwójka kuratorów – Jerzym Olkiem oraz Michaelem Kurzwelly – zaprosili do udziału w festiwalu zarówno artystów międzynarodowego formatu, jak i początkujących twórców.

- Ważnym elementem będzie konfrontacja młodego pokolenia - studentów uczelni artystycznych z Polski, Niemiec i Czech. Będzie można również zobaczyć realizacje uczestników warsztatów, które odbyły się w ramach Akademii lAbiRynT dla mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą - podkreśla nasza rozmówczyni.

Artystyczna rożnorodność

Impreza potrwa przez trzy dni, od 21 do 23 października. W tym czasie w Słubicach, Frankfurcie nad Odrą i Uradzie odbędzie się kilkadziesiąt akcji artystycznych, wystaw, pokazów filmowych, spotkań z artystami, wykładów, performance’ów. Większości prezentacji będą towarzyszyć fotografie i rozmaite multimedia, ale znaleźć tu będzie można również malarstwo, instalacje, grafikę czy tzw. techniki własne.

Dlaczego warto wybrać się do „Labiryntu”? - W czasach nadmiaru i przesytu nasza festiwal jest czymś wyjątkowym. Wybitni artyści przyjeżdżają, by podczas trzydniowej wędrówki z jednej prezentacji na drugą wymienić swoje doświadczenia oraz wzajemnie się inspirować. Festiwal, w przeciwieństwie do wielkich wydarzeń, opiera się na wymianie między ludźmi, tworząc tym samym w świecie sztuki nową jakość społeczną, intelektualną i duchową – tłumaczy A. Panek-Kusz.

Jak zwiedzać "Labirynt"?

Do wędrówki zakamarkami „Labiryntu” organizatorzy zapraszają również mieszkańców Słubic i Frankfurtu. Poszczególne wystawy można zwiedzać na dwa sposoby - w czasie wspólnej wędrówki z artystami od wernisażu do wernisażu lub samodzielnie według własnego planu.

Uroczysta inauguracja odbędzie się 21 października o godz. 15:15 w sali kinowej SMOK w Słubicach. Co będzie dziać się dalej?

Pierwszego dnia będziemy wędrować od wystawy do wystawy w SMOK-u. Dnia drugiego rozpoczniemy festiwal w Dolinie Uradu, gdzie wystawy zostaną umiejscowione w konfrontacji z przyrodą. Następnie przejedziemy na kolejne punkty programu do Frankfurtu nad Odrą i na wieczorne wykłady wrócimy do SMOK-a. Ostatni dzień rozpoczniemy w słubickiej bibliotece o 9:30 a następnie udamy się spacerkiem do kolejnych miejsc wystawienniczych we Frankfurcie nad Odrą. Festiwal zakończymy w niedzielę ok. godz. 13:00 w Kleist Forum – opowiada A. Panek-Kusz.

Program

Szczegółowy program z podziałem na w/w formy można znaleźć oficjalne stronie Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT - www.labirynt.slubice.eu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorami festiwalu są Galeria OKNO (działająca przy Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury), Kleist Forum we Frankfurcie nad Odrą oraz Stowarzyszenie Słubfurt.