Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Betlejemskie Światło Pokoju to ogólnoświatowa akcja symbolizująca pojednanie i zrozumienie ponad podziałami religijnymi i narodowymi. Płomień pochodzący z betlejemskiej groty od lat dociera w różne zakątki naszego kontynentu, także i do Słubic.

Akcję w naszym mieście tradycyjnie zorganizowali harcerze z Hufca Słubice. Światełko trafiło do Słubic za pośrednictwem skautów słowackich, od których odebrali je przedstawiciele polskich organizacji harcerskich. Hasło tegorocznej sztafety, która przemierzała całą Europę, brzmiało "Pokój jest w nas".

Uroczyste odebranie światełka w naszym mieście odbyło się 19 grudnia podczas "Wieczoru kolęd i pastorałek" zorganizowanego w Liceum Ogólnokształcącym przez 5 DH "Krąg", 50 ŚDH "Granica" oraz 5 GZ "Dzielne Orły". Następnie harcerze postanowili przekazać Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom Słubic.

20 grudnia podczas Preludium Bożonarodzeniowego otrzymał je burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz. Dzień później światełko trafiło do obu słubickich kościołów - p.w. Ducha Świętego oraz p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Harcerze podzielili się nim także (już po raz 11) z naszymi sąsiadami zza Odry - uroczyste przekazanie nastąpiło na moście granicznym. Potem odbyła się harcerska wigilia, na której spotkały się wszystkie drużyny wchodzące w skład słubickiego hufca.

W ostatnich dniach przed świętami Betlejemskie Światło Pokoju dotarło również do Starostwa Powiatowego w Słubicach oraz słubickich przedszkoli.



[fot. Hufiec ZHP Słubice]

WIĘCEJ O AKCJI

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Tam odbywa się
ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Dziś przekazanie co roku odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd światło wędruje do harcerskiego ośrodka "Głodówka", gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej - przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Świtała Pokoju.


W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny.

www.swiatlo.zhp.pl
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.