Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Targi Edukacji i Pracy

22 marca Collegium Polonicum było gospodarzem XI edycji Targów Edukacji i Pracy pt. „EDUKACJA – PRACA – KARIERA bez granic”. Ta coroczna impreza, skierowana głównie do młodzieży szkolnej, wróciła w mury słubickiej uczelni po pandemicznej przerwie. I zaskoczyła wysoką frekwencją.

Tegoroczne targi zorganizowali wspólnie Starostwo Powiatowe w Słubicach, Fundacja Dobro Kultury, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Viadrina, IB Internationaler Bund z Frankfurtu nad Odrą oraz słubickie Collegium Polonicum.

Oferty od szkół i pracodawców

Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich wybierających dalszą drogę edukacji oraz studentów i absolwentów planujących dalsze kształcenie. Stąd wśród wystawców, których pojawiło się aż kilkudziesięciu, były nie tylko szkoły i uczelnie, ale również przedstawiciele firm, służb mundurowych i doradcy zawodowi. I to z obu stron Odry, nie tylko z Polski.

Frekwencja dopisała

Wg szacunków organizatorów targi odwiedziło kilkaset osób. Z wysokiej frekwencji jest zadowolona Ewa Bielewicz-Polakowska, wicedyrektorka CP. – Cieszymy się, że wreszcie mogliśmy spotkać się offline, a nie tylko online, jak jeszcze niedawno. Dla nas, jako uczelni wyższej, to bardzo ważne, że gościliśmy tyle młodzieży z całego powiatu słubickiego, która już wkrótce będzie decydować o swojej przyszłości. Liczymy, że wśród nich byli także nasi przyszli studenci – powiedziała naszej redakcji.

Podobne spostrzeżenia miał starosta słubicki Leszek Bajon, który był jednym z gości otwierających targi. - Widać, jak bardzo młodzież potrzebowała tego, by znowu móc spotykać się ze sobą i uczestniczyć w wydarzeniach takich jak to – mówił starosta. Przypomniał również o działaniach władz powiatu w stronę poszerzania lokalnej oferty edukacyjnej. Podczas wczorajszej sesji Rada Powiatu Słubickiego dała zielone światło dla utworzenia klasy wojskowej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Słubicach.

Dodatkowe atrakcje

Targi to nie tylko zwiedzanie stanowisk wystawców i kompletowanie broszur informacyjnych. Rozmawiano też o trendach panujących na naszym i zagranicznym rynku pracy. Nie obyło się bez warsztatów o różnorodnej tematyce: z zakresu rozwoju osobistego, wielojęzyczności, zdrowego żywienia czy pierwszej pomocy. Ciekawą niespodziankę przygotowali gościom uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, którzy zaprezentowali stworzoną przez siebie sztukę pt. "Sale Paysan, czyli Przez Epoki Skok Wysoki".

Poznaj swojego sąsiada

Ważny elementem programu targów był „Dzień wiedzy o Niemczech”. To wydarzenie związane z nowym kierunkiem nauczania na słubickiej uczelni, a mianowicie studiami o Niemczech, które mają ruszyć w przyszłym roku akademickim (o tym więcej napiszemy już niebawem). – Chętnych było więcej niż wolnych miejsc. Na uczestników czekała pasjonująca wycieczka w nieznane obszary niemieckiej historii, kultury, języka i relacji polsko-niemieckich – opowiada E. Bielewicz-Polakowska.

Galeria zdjęć

Poniżej zdjęcia z targów udostępnione przez organizatorów.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.