Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Radni

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Słubicach radni przyjęli uchwałę wspierającą starania Frankfurtu nad Odrą, który zabiega o utworzenie na swoim terenie „Centrum Przyszłości dla Europejskiej Transformacji i Jedności Niemiec”. 

Cieszę się, że jesteśmy jednym z ogniw tego projektu – powiedział burmistrz Mariusz Olejniczak. – Centrum wzmocniłoby bez wątpienia naszą pozycję miasta transgranicznego, świadomie budującego partnerstwo, które dąży do dalszej transformacji europejskiej – uważa burmistrz. – Zyskalibyśmy też m.in. nową grupę turystów zainteresowanych procesem transformacji w Europie. Transformacji, w której Polska odegrała wiodącą rolę – dodaje.

Za to poparcie podziękował obecny podczas sesji nadburmistrz Rene Wilke. Przypomniał, że Frankfurt nad Odrą uzyskał już także poparcie rządu Kraju Związkowego Brandenburgia, rządu Berlina czy lokalnych samorządów z terenu Brandenburgii.

- Obaj burmistrzowie podkreślają, że wieloletnie partnerstwo między Słubicami a Frankfurtem nad Odrą, to doskonała baza to tego, żeby w przyszłości razem, aktywnie współtworzyć proces transformacji – wyjaśnia Beata Bielecka, rzeczniczka prasowa gminy Słubice. - Centrum byłoby też pozytywnym impulsem dla rozwoju gospodarczego, społecznego i turystycznego obu miast. Rocznie miałoby je odwiedzać ok. miliona osób – dodaje. – To jest bez wątpienia szansa dla naszego dwumiasta – ocenia przewodniczący rady Grzegorz Cholewczyński.

Centrum Przyszłości dla Europejskiej Transformacji i Jedności Niemiec ma być miejscem badań naukowych nad transformacją w odniesieniu do Niemiec oraz Europy Wschodniej i Środkowej. Ma stanowić również przestrzeń wymiany i spotkań oraz pełnić funkcję galerii sztuki.

W 2021 roku Niemiecki Rząd Federalny ogłosił konkurs na powołanie do życia tego typu instytucji integrując z tym działaniem konkurs na wybór jego lokalizacji. W 2021 roku rozpoczęła się wśród niemieckich miast rywalizacja, która ostatecznie zostanie rozstrzygnięta prawdopodobnie w ostatnim kwartale tego roku. Inicjatywa w całości finansowana jest ze środków federalnych. Oznacza to, że miasto Frankfurt nad Odrą nie będzie ponosić żadnych kosztów bieżących związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem instytucji. Koszty budowy szacuje się na około 200 mln euro, a roczny budżet centrum ma wynosić około 43 mln euro.

Więcej o kandydaturze Frankfurtu pisaliśmy w czerwcu tego roku - ZOBACZ.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.