Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Soczewki kontaktowe

Wybór nieodpowiednich szkieł kontaktowych może skutkować gorszą jakością widzenia i dyskomfortem podczas ich noszenia. Przedstawiamy 6 podstawowych pytań, na które trzeba znać odpowiedź przed zakupem soczewek.

1. Czy na pewno mogę nosić soczewki?

Niektórzy spontanicznie decydują się na zakup soczewek kontaktowych, nie wiedząc zbyt wiele na temat tej metody korekcji wzroku. Trzeba mieć świadomość, że nie wszyscy mogą nosić soczewki, a ewentualny zakup pierwszych szkieł kontaktowych musi być poprzedzony badaniem wzroku. Osobą, która zajmuje się doborem soczewek jest optometrysta lub lekarz okulista. Nie możemy zrobić tego na własną rękę z kilku ważnych powodów:

  • istnieją pewne stałe lub czasowe przeciwwskazania do noszenia soczewek, które specjalista musi wykluczyć podczas wywiadu z pacjentem i badania wzroku (np. zespół suchego oka, silna alergia czy cukrzyca).
  • mogą występować różnice między mocami szkieł okularowych a mocami soczewek kontaktowych, dlatego samodzielny dobór soczewek na podstawie recepty okularowej nie jest dobrym pomysłem
  • oprócz mocy soczewki posiadają dodatkowe parametry, takie jak krzywizna i średnica, które odpowiadają za dopasowanie i komfort noszenia. Trudno będzie je ustalić bez pomocy specjalisty.

2. Gdzie kupić soczewki kontaktowe?

Jeśli specjalista wyraził zgodę na noszenie soczewek, powinniśmy wiedzieć, gdzie najlepiej je kupić. Musimy mieć przy tym świadomość, że szkła kontaktowe są wyrobem medycznym, który będzie miał bezpośredni kontakt z naszymi oczami. Dlatego w trosce o zdrowie naszego narządu wzroku nie możemy sobie pozwolić na kupowanie soczewek od niezweryfikowanych sprzedawców np. na portalach aukcyjnych. Istnieje wtedy ryzyko trafienia na soczewki, które pochodzą z niepewnych źródeł lub nie są przeznaczone do sprzedaży. Gdzie zatem kupować soczewki? Przede wszystkim w salonach optycznych lub sklepach internetowych, ale tylko takich, które są sprawdzone i specjalizują się w sprzedaży oryginalnych soczewek kontaktowych. Do takich z pewnością należy sklep kontaktowe.pl.

3. Czy trzeba mieć receptę na soczewki?

Dobór soczewek kontaktowych kończy się otrzymaniem od specjalisty recepty. Początkujący użytkownicy często pytają, czy konieczne będzie jej okazanie podczas zakupu. Na szczęście soczewki kontaktowe to produkt, który dostępny jest bez recepty, co znacznie ułatwia zakup. W tym przypadku recepta ma jedynie charakter informacyjny - zawiera najważniejsze parametry, takie jak np. moc, krzywizna i średnica soczewek, a czasami również nazwę konkretnego produktu. Dzięki temu pacjent będzie wiedział, jakie soczewki kupić, aby odpowiadały jego oczom.

4. Jaki rodzaj soczewek wybrać?

Obecnie wybór szkieł kontaktowych jest dużo większy niż jeszcze kilkanaście lat temu. W sprzedaży możemy naliczyć nawet ok. 20 różnych marek. Które soczewki kupić? Najlepiej dokładnie takie, jakie zalecił nam specjalista. Rodzaj soczewek podyktowany jest przede wszystkim naszą wadą wzroku:

  • soczewki sferyczne - na krótkowzroczność (–) lub dalekowzroczność (+)
  • soczewki toryczne - na astygmatyzm
  • soczewki multifokalne (wieloogniskowe) - na prezbiopię.

Wada wzroku to nie jedyne ważne kryterium podziału soczewek. Jest nim też czas noszenia, wynikający m.in. z kondycji naszych oczu, trybu życia, oczekiwań itd. W sprzedaży dostępne są:

Oprócz tego soczewki kontaktowe mogą się różnić trybem noszenia (również należy go skonsultować ze specjalistą). Wyróżnia się:

  • tryb dzienny - noszenie tylko w ciągu dnia, bez możliwości spania w soczewkach
  • tryb ciągły - możliwość noszenia całodobowego, czyli bez konieczności zdejmowania na noc
  • tryb przedłużony - możliwość noszenia całą dobę, ale przy skróconym czasie noszenia.

Dla naszego komfortu ważny też będzie rodzaj materiału, jaki został wykorzystany do produkcji danych soczewek. Dostępne są:

  • soczewki hydrożelowe - miękkie, delikatne, dobrze uwodnione
  • soczewki silikonowo-hydrożelowe - lepiej przepuszczające tlen.

5. Jakie parametry muszą mieć moje soczewki?

Parametry naszych soczewek kontaktowych powinny być wskazane na recepcie, którą otrzymaliśmy od specjalisty. Ich zgodność zapewni nam nie tylko dobre rezultaty korekcji wzroku, ale również komfort noszenia na odpowiednim poziomie. Parametry często oznaczone są skrótami, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, co oznaczają:

  • PWR lub SPH - moc soczewek (w dioptriach), odpowiadająca głębokości posiadanej wady wzroku, może być dodatnia lub ujemna
  • BC - promień krzywizny bazowej lub po prostu krzywizna (w milimetrach), wpływająca na kształt soczewki
  • DIA - średnica (w milimetrach), czyli wielkość soczewki
  • CYL - moc cylindra (w dioptriach), występuje w soczewkach torycznych i określa stopień astygmatyzmu
  • AXE - oś (w stopniach), czyli ustawienie cylindra w soczewkach torycznych
  • ADD - addycja (w dioptriach lub opisowo jako niska, średnia i wysoka) - dodatek do mocy w soczewkach multifokalnych.

6. Co kupić do czyszczenia soczewek?

Wybierając soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku (np. miesięczne lub dwutygodniowe), musimy pamiętać, że będą one wymagały restrykcyjnej pielęgnacji każdego dnia po ich zdjęciu. Dlatego podczas zakupu warto przy okazji zaopatrzyć się w odpowiednie produkty do czyszczenia. Najczęściej wystarczającym rozwiązaniem będzie płyn wielofunkcyjny do soczewek, który jednocześnie służy do płukania, czyszczenia, dezynfekcji i nawilżania szkieł. Niezbędny będzie także specjalny pojemniczek na soczewki, który umożliwi ich bezpieczne i higieniczne przechowywanie.

Jeżeli szukasz bezpiecznych, oryginalnych produktów – soczewek kontaktowych, płynów i innych akcesoriów koniecznie odwiedź stronę sklepu internetowego kontaktowe.pl.

Szukając okazji na tańszy zakup sprawdź aktualne oferty w sekcjach Promocje i Wyprzedaż:

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.