Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Spacer

Mimo pandemii, słuchaczom Polsko-Niemieckiej Akademii Seniorów udało się dokończyć rok akademicki 2019/2020. Seniorzy z obu stron Odry poznawali lokalną przyrodę, historię i sztukę, jeździli razem na wycieczki, a język sąsiada doskonalili podczas zajęć tandemowych.

Po kilkumiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, seniorzy powrócili do spotkań, które odbywały się głównie w plenerze. Na zakończenie słuchacze akademii odwiedzili Muzeum Łąki w Owczarach. W mniejszych grupach zwiedzili muzeum i po wspólnym pikniku, w towarzystwie stada owiec, spacerowali po murawach kserotermicznych.

Wycieczki, historia, komedie

Co jeszcze działo się w minionym roku akademickim? Cykl wykładów i dyskusji z udziałem wielu prelegentów przybliżył uczestnikom historię Uniwersytetu Viadrina, losy i życie Żydów we Frankfurcie nad Odrą, polską komedię filmową i słubicką galerię OKNO.

Oprócz wycieczki do Owczar po polskiej stronie, seniorzy mogli odkryć również piękno natury na „Biegener Hellen” wokół Hohenwalde po stronie niemieckiej.

Udane partnerstwo

Polsko-Niemiecką Akademię Seniora od dwóch lat wspiera frankfurcka spółka ARLE gGmbH. W partnerstwie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz zarządem rejonowym w Słubicach, pozyskują środki na działanie akademii z Euroregionu Pro Europa Viadrina.

- Chcemy przyczynić się do poprawienia jakości życia starszych osób, oferując program akademicki, który jednocześnie jest przystępny, atrakcyjny i zrozumiały dla nich. W ten sposób przyczyniamy się do integracji i dialogu ponad granicami oraz inspirujemy seniorów do udziału w kształtowaniu przyszłości – podkreśla Christa Moritz, szefowa ARLE gGmbH.

Swój wkład w akademię mają także Karla Skobjin z Frankfurtu nad Odrą i Wanda Lipowicz ze Słubic. Ten zgrany tandem od lat z entuzjazmem koordynuje treści wykładów i zaprasza prelegentów do akademii.

Seniorzy w minionym roku akademickim mieli także okazję uczyć się języka sąsiada. – Kurs językowy w tandemie, który również został zorganizowany w ramach projektu, w efektywny sposób przyczynił się do budowy bliskich relacji uczestników - podkreśla Adrianna Rosa, koordynatorka projektów ARLE gGmbH.

To już 20 lat

Organizatorzy i uczestnicy już teraz zapraszają do udziału w kolejnej, szczególnej edycji akademii. Będzie to jubileuszowa, 20. odsłona, realizowana pod hasłem „Perspektywa 20 plus”. Oprócz wykładów, odbędzie się aż 6 wycieczek.

27 października zainauguruje ją wykład sekretarza stanu ds. Europy w Ministerstwie Finansów landu Brandenburgii Jobsta-Hinricha Ubbelohde. Wykład odbędzie się w sali Hanzy Polsko-Niemieckiego Centrum Bolfrashaus o godz. 15.00. Ze względu na pandemię koronawirusa, konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału.

Zapraszamy również do śledzenia informacji na naszym portalu. Tak jak w ubiegłych latach będziemy na bieżąco zapowiadać kolejne wydarzenia w ramach akademii.

Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów

Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów dofinansowana jest z Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Polska-Brandenburgia 2014-2020, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.