Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Cmentarz żydowski w Słubicach

W ostatnich latach furtka i brama wjazdowa na kirkut przy ul. Transportowej w Słubicach pozostawały zamknięte dla zwiedzających. Jeszcze tej wiosny ma to się zmienić, a to wszystko dzięki umowie wolontariackiej pomiędzy właścicielem terenu a społecznym opiekunem zabytków powiatu słubickiego Rolandem Semikiem.

Cmentarz żydowski, pierwotnie w Kunowicach, potem przez kilka stuleci na prawobrzeżnym przedmieściu Frankfurtu nad Odrą - Dammvorstadt i wreszcie od 1945 r. na terenie Słubic, to historyczna nekropolia z XIII wieku.

- To właśnie tutaj prawdopodobnie spoczywają Żydzi zmarli w czasach lokacji miasta w 1253 r. Najstarsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 2 lipca 1399 r. Ostatni oficjalny pochówek odbył się tu 11 grudnia 1944 roku – opowiada R. Semik.

W 2012 ukazała się dwujęzyczna, polsko-niemiecka monografia cmentarza żydowskiego w Słubicach pt. „Makom tow – dobre miejsce” autorstwa Eckarda Reißa z Towarzystwa Historycznego pod redakcją Magdaleny Abraham-Diefenbach z Instytutu Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą. 26 listopada 2013 r. decyzją Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków kirkut został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubuskiego.

Właścicielem cmentarza żydowskiego w Słubicach pozostaje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie (FODŻ). Od kwietnia 2019 r. funkcję prezesa FODŻ pełni Piotr Puchta, polski dyplomata, w latach 1996-2001 zastępca ambasadora RP w Izraelu, a 2009-2014 ambasador RP w Egipcie, jednocześnie akredytowany w Erytrei i Sudanie.

Nieodpłatne odwiedziny słubickiego kirkutu przez uczniów, turystów i dziennikarzy będą możliwe już od 1 czerwca b.r. Zwiedzanie organizuje Roland Semik, nie tylko społeczny opiekun zabytków w powiecie słubickim, ale również i wolontariusz wspomnianej fundacji.

Termin odwiedzin cmentarza można umawiać indywidualnie drogą elektroniczną, pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

---

Chcesz więcej informacji na temat cmentarza żydowskiego w Słubicach? Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Eckardem Reißem.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.