Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Samochodocentryzm portalu a problemy komunikacyjne

Samochodocentryzm portalu a problemy komunikacyjne 2020/02/22 20:19 #35353

 • Mariusz W.
 • Mariusz W. Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 8
 • Otrzymane podziękowania: 2
Obserwuję portal już od dłuższego czasu i zauważyłem pewien problem nadmiernego skupiania się portalu Słubice24 na ruchu drogowym.

Portal informuje o każdej, byle drobnej kolizji. Temat obwodnicy Słubic jest piłowany bardzo ostro i oznaczany jako gorący temat. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie ograniczano się tylko do wąskiego spojrzenia na sprawę i nie zaniedbywano innych form przemieszczania się.

Skąd się biorą korki? Korki biorą się nie z braku dróg, tylko z nadmiaru samochodów. Aby zmniejszyć ruch samochodów należy rozwijać komunikację zbiorową. W Słubicach jest pod względem komunikacji zbiorowej fatalnie, tymczasem portal kreuje chyba pogląd, że wybudowanie obwodnicy rozwiąże kłopoty z przemieszczaniem się po Słubicach.

Problemy komunikacji zbiorowej, jeśli już są poruszane na portalu, to nie w takiej skali jak sprawy ruchu samochodów indywidualnych. A przecież jest o czym pisać i piłować temat w stopniu nie mniejszym niż budowa obwodnicy.

Komunikacja miejska w Słubicach ma niewiele kursów. Bez zachowanego taktu, z przerwami po 6 godzin, bez ulg przejazdowych. Ostatni kurs z Ulicy Grzybowej jest o 16:40. W godzinach wieczornych jest tylko 1 para połączeń (do Terminala, z powrotem i zjazd do zajezdni). W soboty i niedziele cała komunikacja miejska to tylko 2 pary połączeń. Jedynie linia 983 trzyma poziom. Jednak stanowi osobny układ, nie ma integracji taryfowej, a stronka SFV po polsku po kliknięciu w rozkład linii albo schemat sieci wywala błąd 404.

Przystanek kolejowy w Słubicach w ogóle nie jest skomunikowany z miastem, choć to powinien być jeden z najważniejszych punktów komunikacji miejskiej. Czasy oczekiwania między pociągiem a autobusem to zazwyczaj kilka godzin, więc nie ma mowy by na pociąg podjechać autobusem.
Sama oferta pociągów to też tylko 3 pary pociągów. W dodatku co najmniej raz w miesiącu są odwoływane do i z Rzepina, ostatnio 13-14 lutego, co wydaje się być istotniejsze od byle kolizji drogowej.

Nie lepiej z komunikacją regionalną (PKS). Do okolicznych miast i wsi dojazd autobusem jest utrudniony, a często niemożliwy.
Już rozpatrując połączenia do okolicznych miast, jak Kostrzyna nad Odrą, Ośna Lubuskiego, Cybinki czy Rzepina, można zauważyć sporo niedogodności. Połączenia są ustawione głównie pod uczniów, przez co w ciągu dnia są kilkugodzinne luki, a wieczorami brakuje połączeń. Do Ośna Lubuskiego ostatni autobus odjeżdża już o 16:10. Do Rzepina, gdzie stają pociągi pospieszne i ekspresowe, ostatni autobus ze Słubic odjeżdża o 16:20. W soboty i niedziele ze Słubic odjeżdża tylko 5 autobusów. Są to: 1 w kierunku Kostrzyna, 1 w kierunku Rzepina i Ośna Lubuskiego (oba pospieszne, więc stają tylko na kilku przystankach po drodze) i 3 w kierunku Zielonej Góry. Całe połacie Powiatu Słubickiego w soboty i niedziele są wykluczone komunikacyjnie i nie ma jak dojechać komunikacją zbiorową do i ze Słubic. Komunikacja autobusowa jest też bardzo ograniczana na okres wakacji. Wtedy to w kierunku np. Kostrzyna jeździ tylko 5 autobusów dziennie, do Ośna 4.
Sytuacja jest jeszcze gorsza we wsiach w okolicach Słubic nie leżących przy głównych drogach, jak Nowy Lubusz, Pławidło, Rybocice, które ze Słubicami połączone są 2-4 autobusami jeżdżącymi wyłączni w dni nauki szkolnej.
Dodajmy, że wszystkie połączenia autobusowe do i ze Słubic wykonywane są taborem nieodpowiadającym współczesnym wymaganiom - nie wejdziemy do niego z wózkiem dziecięcym, nie przewieziemy roweru, nie jest przystosowany dla niepełnosprawnych.

W efekcie często nie da dojechać do Słubic inaczej niż samochodem. Mierna oferta komunikacji publicznej jest problemem ogólnopolskim, ale jak najbardziej można go rozpatrywać z punktu widzenia lokalnego. Rozumiem, że w mieście wielkości Słubic mało jest tematów, wobec tego luka wypełniana jest na profilu Słubice24.pl wiadomościami o drobnych kolizjach czy podobnych mało istotnych wydarzeniach. Niemniej nie powinno to przysłaniać innych kłopotów komunikacyjnych, zwłaszcza że są one węzłowe w stopniu nie mniejszym niż gorący temat braku obwodnicy.
The following user(s) said Thank You: Graendail, Lechita

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Samochodocentryzm portalu a problemy komunikacyjne 2020/02/23 01:29 #35354

 • Olsztyn
 • Olsztyn Avatar
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 1
 • Otrzymane podziękowania: 0
Obwodnica jest potrzebna. Myślenie, iż autobusy rozwiążą problem jest błędne. Przykład miasta Olsztyn doskonale to potwierdza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Samochodocentryzm portalu a problemy komunikacyjne 2020/02/23 01:31 #35355

 • Mariusz W.
 • Mariusz W. Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 8
 • Otrzymane podziękowania: 2
Nigdzie nie napisałem, że nie jest potrzebna, ale nie rozwiąże problemu z nadmierną liczbą samochodów wjeżdżających i poruszających się po mieście.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mariusz W..

Samochodocentryzm portalu a problemy komunikacyjne 2020/02/23 14:42 #35356

 • Graendail
 • Graendail Avatar
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 16
 • Otrzymane podziękowania: 8
Bardzo słuszna uwaga. Władze miejskie, poczynając od poprzedniego burmistrza przez obecnego, skupiają się tylko na inwestycyjnej fanfaronadzie, budowlach na pokaz, i na to kierują wspólne pieniądze (wieża "Kleista" 7-8+ mln, Plac Bohaterów 4,5 mln i inne) i na promowanie interesów poniektórych, wybranych "biznesmenów", jak ostatnio np. z przedszkolem Pinokio. Tego typu "inwestycje" to jedyne co mają w głowie. Brakuje im już potem miejsca i pieniędzy na przemyślenie i zorganizowanie sensownego układu usług publicznych, żeby całe miasto lepiej i sprawniej funkcjonowało. Nie interesują się prawdziwymi problemami i potrzebami mieszkańców., np. transportowymi i zapewnieniem usług publicznych w zakresie obsługi komunikacyjnej. Wolą tylko chomikować pieniądze do budżetu, by potem ich nie wydawać na wspólne potrzeby, tylko na wydumane i nieskonsultowane, kosztowne inwestycje propagandowo-wizerunkowe. A chodzi, tak jak piszesz, m.in. o lepsze skomunikowanie okolicznych wsi, stworzenie lepszych połączeń z sąsiednimi miastami, czy ulepszenie połączenia z i do 'dworca' Słubickiego, co promowałoby mobilność mieszkańców, lepszy dostęp do kultury i zdrowia np. w Gorzowie czy Zielonej Górze przez połączenie Słubic z krwiobiegiem kolejowym Polski i Europy. Budżet Gminy do tego służy - do zaspakajania wspólnych potrzeb mieszkańców, do promowania rozwoju i do polepszania jakości życia. To są poważne wyzwania, cywilizacyjny standard Europy Zachodniej, u nas, także w skali samorządu, ciągle przemilczane. Tymczasem i podatki i budżet w Słubicach są coraz większe a ludzie mają tylko płacić i nic z tego nie mieć. Mają potulnie pozwalać sobą rządzić. Bez gadania. Wygląda więc na to, że obecne władze, wzorem poprzednich, wyraźnie lekceważą mieszkańców i ich prawdziwe, a nie sztucznie skonstruowane według własnego widzimisię, potrzeby.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Graendail.

Samochodocentryzm portalu a problemy komunikacyjne 2020/02/26 16:58 #35360

 • Redakcja Słubice24.pl
 • Redakcja Słubice24.pl Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Administrator
 • Posty: 617
 • Otrzymane podziękowania: 70

Mariusz W. napisał: Obserwuję portal już od dłuższego czasu i zauważyłem pewien problem nadmiernego skupiania się portalu Słubice24 na ruchu drogowym. Portal informuje o każdej, byle drobnej kolizji.

Rozumiem, że w mieście wielkości Słubic mało jest tematów, wobec tego luka wypełniana jest na profilu Słubice24.pl wiadomościami o drobnych kolizjach czy podobnych mało istotnych wydarzeniach. Niemniej nie powinno to przysłaniać innych kłopotów komunikacyjnych, zwłaszcza że są one węzłowe w stopniu nie mniejszym niż gorący temat braku obwodnicy.


Witaj Mariusz, dziękujemy za Twój komentarz. Nieco rozbawiło nas sformułowanie "samochodocentryzm portalu". ;) To ci się udało, aczkolwiek nie do końca się z nim zgadzamy. Poniżej kilka słów naszego wyjaśnienia.

Publikowanie informacji o wypadkach, kolizjach, itp. ma wymiar tylko i wyłącznie praktyczny. Nie mamy żadnych ukrytych celów ani chęci wykazywania pewnych tendencji, np. o złym stanie dróg czy fatalnie jeżdżących kierowcach. Chodzi o to, aby mieszkańcy wiedzieli, że np. tutaj teraz droga jest nieprzejezdna, że tam utknęło auto i np. mogli te utrudnienia ominąć. Ważne są też względy bezpieczeństwa, żeby np. zwolnić w miejscu gdzie stoją dwa auta czy działają służby. 99% tych informacji pochodzi od samych czytelników i jak pokazują statystyki oglądalności, nasi czytelnicy po prostu chcą być o tym informowani. To normalna praktyka w mediach lokalnych, które podają informację o tym co się dzieje tu i teraz. A niestety kolizje i wypadki są tego nieodzownym elementem. Ba, wielokrotnie same służby, w tym policja czy straż pożarna proszą nas o podawanie takich informacji, np. gdy spodziewane są korki na drogach lub utrudnienia.

Czy jeśli np. w ostatnich czasie często informujemy o awariach sieci wodociągowej to znaczy, że chcemy wykazać, że źle działa słubicki ZUWŚ i zaraz ktoś zarzuci nam "wodocentryzm"? ;) Nie, chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby mieszkańcy wiedzieli kiedy i gdzie nie będzie wody i z czym to jest związane, np. z awarią sieci. I aby mogli spokojnie się do tego przygotować, np. zabezpieczyć zapas wody. Chodzi tylko o praktyczny wymiar informacji. A jeśli tych awarii będzie 20 w tygodniu, to poinformujemy o tym 20 razy.

Nie zgadzamy się też z tezą o tym, że piszemy o wspomnianych kolizjach, bo brakuje innych tematów. Od wielu lat na naszym portalu poruszane są rozmaite problemy społeczne i lokalne, sporo z nich niejednokrotnie ujrzało światło dzienne właśnie dzięki temu forum, a żadnego sygnału od naszych czytelników nie pozostawiamy bez echa. Komentujący tu Graendail może to z pewnością potwierdzić, bo jego wątki również były poruszane czy nagłaśniane.

Dyskusje (niejednokrotnie gorące) o połączeniach kolejowych czy autobusowych (w tym także o lokalnych przewoźnikach) pojawiały się już wielokrotnie w przeszłości np. przy okazji informacji o zmianach rozkładach jazdy PKP czy PKS, wcześniej budowie nowego dworca, itp. Tu także odsyłamy do prześledzenia archiwalnych wpisów.

Warto przy tym podkreślić, że nie jest naszym celem komentowanie czy krytykowanie dziejących się wydarzeń. Od zawsze staramy się podawać tylko i wyłącznie samą informację, fakty, konkrety, a ich ocenę pozostawiamy czytelnikom. Jak nasza nazwa mówi, jesteśmy portalem informacyjnym. Jeżeli np. likwidowane są połączenia kolejowe lub autobusowe - po prostu informujemy o tym (prześledź dokładnie stronę, to się przekonasz). Nie oceniamy, czy to dobrze, czy źle. Nie taka nasza rola.

Trudno też zgodzić się z narracją o mniej czy bardziej ważnych wydarzeniach. Dla jednej osoby (lub grupy osób) ważna będzie informacja o wystawie malarstwa, bo jako autor czy kurator szykował się do niej przez wiele miesięcy, albo po prostu lubi oglądać malarstwo, a kto inny ją zignoruje i np. będzie oczekiwał podania wyniku meczu piłkarskiego, bo śledzi tylko sport. Każdy ma swoje oczekiwania, a my nie dzielimy informacji na lepsze i gorsze, ważniejsze i błahe, po równo starając się pisać o wszystkim, co się dzieje w otaczającym nas świecie.

Jeśli oczywiście uważasz, że pewnych informacji jest za mało lub za dużo, to masz do tego prawo, a my takie sugestie zawsze chętnie i z pokorą przyjmiemy i weźmiemy pod uwagę. Zawsze można do nas napisać, zadzwonić i przekazać swoje uwagi.

Pozdrawiamy i dziękujemy za merytoryczną i kulturalną dyskusję.

PS. A temat podany przez Ciebie powyżej jest jak najbardziej ciekawy i warty uwagi. To jest problem ogólnopolski - lokalna komunikacja, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Redakcja Słubice24.pl.
 • Strona:
 • 1