Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Minijob 2013/04/07 05:35 #16066

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
witam,jestem początkująca na forum mam pytanie odnośnie minijop pracuję już ok.roku na minijop, w gospodarstwie domowym,mój pracodawca chce mnie wysłac na urlop,na 6 ty. z tego co wiem przysługuje mi urlop 4 ty.pracuje u niego 3 razy w tyg.nawet gdy dziecko mi zachorowało na zapalenie płuc leżałyśmy w szpitalu a pracodawca nawet nie wspomniał że mogę pójśc na chorobowe bo słyszałam że do 6 ty.jest płatne,w umowie też mam żejest dodatek na święta którego ja nie dostaję,bardzo proszę o konkretną podpowiedz co mi przysługuje na minijop, proszę o szybką odp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

urlop 2013/04/09 08:13 #16075

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
witam,czy ktoś się orientuje w sprawie urlopu na minijob, ile powinien trwać? czy jest płatny?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: urlop 2013/04/09 10:42 #16076

  • kaja10
  • kaja10 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 1
W ramach minijob przysługuje Tobie prawo do urlopu – od 24 do 30 dni w roku – a także do zasiłku chorobowego. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): aga36

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: urlop 2013/04/09 11:26 #16077

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
to dlaczego mój pracodawca wysyła mnie na 5 ty.urlopu czy to jest prawne i za ile dni musi mi zapłacić?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: urlop 2013/04/09 11:35 #16078

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
tylko że ja mam ubezpieczenie w Polsce i nawet nie wiem czy Polskie chorobowe jest brane pod uwagę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: urlop 2013/04/09 15:21 #16081

  • kaja10
  • kaja10 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 1
O minipracy (Minijob) mówi się wtedy, gdy zarabiasz nie więcej niż 400 € lub Twoje zatrudnienie na czas określony trwa nie dłużej niż 2 miesiące (jeżeli pracuje się 5 dni w tygodniu) lub nie dłużej niż 50 pojedynczych dni w roku (krótkotrwałe zatrudnienie). Jeżeli wykonujesz taką pracę, musisz być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych. W przeciwieństwie do normalnych prac, w których pracodawcy i pracownicy dzielą się składkami na ubezpieczenie emerytalne, na wypadek bezrobocia oraz zdrowotne i pielęgnacyjne, zatrudnienie z wynagrodzeniem poniżej granicy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (geringfügige Beschäftigung) oznacza dla Ciebie brak takowych obciążeń. Twój pracodawca opłata odpowiednie stawki ryczałtowe tytułem ubezpieczeń społecznych. Pamiętaj jednak, że z minipracą nie masz ubezpieczenia zdrowotnego i nie nabywasz lub nabywasz tylko ograniczone uprawnienia w ustawowym ubezpieczeniu społecznym. Oznacza to, że ani nie jesteś wtedy ubezpieczony na wypadek bezrobocia, ani nie jesteś objęty ubezpieczeniem pielęgnacyjnym. W zakresie ubezpieczenia emerytalnego uzyskujesz niewielkie uprawnienia jeśli chodzi o okres zaliczany do emerytury i stan konta emerytalnego oraz uprawnienia do świadczeń rehabilitacyjnych czy rent z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli masz kilka miniprac, na których w sumie zarabiasz ponad 400 €, to Twoje dochody się sumują i jesteś zatrudniony z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Jeżeli zarabiasz ponad 400 €, ale mniej niż 800 €, znajdujesz się w strefie pośredniej (Gleitzone - Midijob). To oznacza, że podlegasz wprawdzie obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, ale decydująca różnica w porównaniu ze stosunkiem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy polega na tym, że w przypadku midipracy Twoje składki na ubezpieczenie społeczne są obliczane w sposób szczególny. Oblicza się je stopniowo w ten sposób, że wraz z rosnącym dochodem rośnie też procentowa wysokość Twoich składek. I tak przy dochodach w wysokości 400,01 euro płacisz tylko 4%, przy dochodach 800 euro płacisz już 21% składek na ubezpieczenie społeczne. Twój pracodawca płaci zwyczajne pełne składki. Regulacje te nie dotyczą uczniów zawodu.
Nawet jeżeli masz mini- czy midipracę, musisz płacić podatki, które Twój pracodawca zobowiązany jest bezpośrednio odprowadzać. Jeżeli jednak masz tylko minipracę (i jesteś w klasie podatkowej I, II, lub III), to Twoje wynagrodzenie znajduje się poniżej kwoty zwolnionej z podatku.
Nawet jeżeli nie zarabiasz zbyt wiele, Ciebie też obowiązują „normalne“ przepisy prawa pracy! Nie daj sobie wmówić czegoś innego. Przysługuje Ci urlop, okres rodzicielski, ochrona macierzyństwa, w określonych przypadkach ochrona przed wypowiedzeniem itd.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: urlop 2013/04/09 15:28 #16082

  • kaja10
  • kaja10 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 1
Co do urlopu to ciężko powiedzieć, jedni pracodawcy płacą inni nie...
A co napisane jest w umowie???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: urlop 2013/04/09 19:06 #16083

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
chodzi o to że umowa jest w języku niemiecki a ja wszystkiego nie rozumie,ale z tego co przetłumaczyłam to urlop powinien trwać 24dni lub 4 tyg. jest to dla mnie niezrozumiałe że mam urlop od 16.04.-28.05. umowę mam na 400e.lecz pracuję 3 razy w tyg. po 4 godz.za te 4h dostaję 35e i to wychodzi więcej niż 400e,ale tak się umawiałam na pierwszej rozmowie,czy jest może tak że wyśle mnie na urlop i pózniej będę bez pracy? i czy ten urlop muszę wziąść w całości,ponieważ planowałam urlop latem a on nawet ze mną nie uzgadniał czy mi pasuje,dodam że ten niemiec jest b.chytry na pieniądze

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: urlop 2013/04/11 04:52 #16087

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
czy to prawda że od stycznia 2013.stawka na minijib wynosi 450e,?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: urlop 2013/04/19 12:45 #16159

  • Joasia5
  • Joasia5 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 128
  • Otrzymane podziękowania: 4
Prawdopodobnie tak 450 e najlepiej to sprawdz ,pani Bollman udziela wszelkich porad powodzenia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: urlop 2013/04/19 12:50 #16160

  • Joasia5
  • Joasia5 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 128
  • Otrzymane podziękowania: 4
We frankfurcie jest pani Bollman która udziela porad podaję tobie namiary ,najlepiej osobiście Fischerstr 66 nr telefonu 608016151 lub 0331601070 rozmawiają po polsku pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

podatek 2013/04/23 09:00 #16179

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
witam,jeśli pracuję jako pomoc domowa na mini job czy pracodawca odprowadza podatek? bo nie wiem na jakiej jest zasadzie taka umowa,z góry dziękuję i pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

prośba 2013/04/24 13:56 #16182

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
czy wie może ktoś czy Pani Bollman pobiera jakiekolwiek opłaty? i w jakiej wysokości? z góry dziękuję i pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Minijob 2013/04/24 18:36 #16183

  • kaja10
  • kaja10 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 1
Tak pani Bolman pobiera opłaty, dokładnie nie wiem ale jakoś 30-40 euro. Co do podatku to jeśli przekroczysz 450e wtedy potrącany będzie podatek.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Minijob 2013/04/25 22:11 #16191

  • irka
  • irka Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 80
  • Otrzymane podziękowania: 11
Mam pytanie do kiedy trzeba się rozliczyć z podatku w Niemczech do końca kwietnia czy do końca maja?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2