Słubice: 20 lipca 2019   |   Imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
reklama

Artystyczny mural połączył Frankfurt i Słubice (foto)

Już niedługo tych, którzy przekraczają graniczny most i udają się do Frankfurtu, witać będzie nowy mural, symbolizujący oba miasta. Stworzyli go wspólnie polscy i niemieccy artyści biorący udział w festiwalu Art an der Grenze / na granicy. Przyjrzeliśmy się bliżej, jak pracowali.

mural 003

Powstanie ściennego malowidła, podkreślającego polsko-niemiecką przyjaźń, jest jednym z wydarzeń festiwalu Art an der Grenze / na granicy, który na przełomie kwietnia i maja, będzie odbywać się na terenie Słubic i Frankfurtu (więcej o samym festiwalu pisaliśmy TUTAJ).

Jego miejsce wybrano nieprzypadkowo - znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Kleine Oderstraße we Frankfurcie, udostępnionej artystom przez spółdzielnię mieszkaniową WohnBau. Widać go doskonale, gdy przekracza się granicę polsko-niemiecką.

Pomysł na wspólny projekt pojawił się w zeszłym roku. Mural stworzyło wspólnie 5 artystów: Agnieszka Pakuła i Michał Kossut, którzy przyjechali z Warszawy, Paweł Sterenczak i Mateusz Dobs ze słubickiego stowarzyszenia „ART Garage” oraz Christopher Kadetzki z Frankfurtu.

mural 001

- W zeszłym roku wzięłam udział w festiwalu Art an der Grenze jako artystka. Bardzo mi się spodobała atmosfera obydwu miast, ten ciekawy punkt graniczny, jakim są Frankfurt i Słubice – mówi A. Pakuła. Przyznaje, że do zeszłego roku Frankfurt był tylko przystankiem w drodze do Berlina – ale to się zmieniło. - Poznałam tu ciekawych ludzi, uznałam, że fajnie będzie z nimi zrobić wspólny projekt. Zawsze bardzo mnie kręci, żeby łączyć umiejętności różnych ludzi. A ten mural jest takim właśnie połączeniem – wyjaśnia artystka.

- Projekt łączy kilka stylów i kilka grup, które są z różnych środowisk, a potrafią razem wspólnie działać i stworzyć coś pięknego – podkreśla Mateusz Dobs. - Cieszę się z tego, że możemy stworzyć wspólnie takie malowidło – dodaje Paweł Sterenczak.

A co oznacza malowidło? - Jest na nim kogut, który symbolizuje obydwa miasta, ponieważ Słubice i Frankfurt mają go w swoim herbie. No i jest kobieta. Możemy ją odczytać jako symbol sztuki. Czyli – symbolicznie malowidło oznacza sztukę nad Odrą – wyjaśnia A. Pakuła.

mural 002

Artyści pracę nad muralem rozpoczęli jeszcze przed Wielkanocą – i już zbliżają się do końca. Ze śmiechem przyznają, że udałoby się szybciej, gdyby były otwarte sklepy. Mural w całej okazałości będzie gotowy na inaugurację festiwalu Art an der Grenze / na granicy, która jest zaplanowana na 25 kwietnia.

Jak wam się podoba taki pomysł na polsko-niemiecką integrację? Dajcie znać w komentarzach.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama