Słubice: 21 maja 2018   |   Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
reklama
reklama

Wystawa z myślą o przyszłości

W gościnnych murach Collegium Polonicum już wkrótce zobaczymy wystawę pt. ,,Z myślą o przyszłości - Ilustrowana historia Niemiec jako państwa socjalnego”. To dobra okazja, aby zastanowić się nad działaniem polskiego systemu ubezpieczeń.

wystawa zus

Wystawa poświęcona jest przede wszystkim historii niemieckiego systemu opieki społecznej. Porusza także uniwersalne problemy, jak np. ochrona przed ubóstwem na wypadek choroby bądź bezrobocia. Udowadnia również, że system ubezpieczeń społecznych – w reakcji na zmiany społeczne, demograficzne, gospodarcze- musi ewoluować.

- Zbiór prezentowanych zdjęć, dokumentów, tekstów i filmów nie tylko pokazuje kierunek rozwoju państwa socjalnego w Niemczech, ale także przenosi nas w czasie i pozwala poczuć atmosferę codziennego życia robotników w różnych epokach. Wystawa skłania także do spojrzenia na polski system ubezpieczeń społecznych w podobnym kontekście - wyjaśnia Agata Muchowska, rzecznik lubuskiego ZUS.

Wernisaż wystawy zaplanowano 23 maja o godz. 12. Otworzą go prezydent Viadriny prof. dr Alexander Wöll oraz dyrektor Collegium Polonicum dr Krzysztof Wojciechowski. Termin rozpoczęcia wystawy wybrano nieprzypadkowo. 23 maja 1949 roku obwieszczono w Bonn niemiecką konstytucję, w której jednym z kluczowych zapisów była zasada państwa socjalnego.

Z tej okazji przygotowano także dodatkowe wydarzenie. Eksperci ze świata świata polityki i nauki wezmą udział w dyskusji pod hasłem „Historia Niemiec jako państwa socjalnego – wnioski na dziś i na przyszłość”. W panelu moderowanym przez Dietricha Schrödera uczestniczyć będą m.in. Gabriele Bischoff z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast z Uniwersytetu Viadrina i prof. Daniel Eryk Lach z poznańskiego UAM.

Jak informują organizatorzy, głównym założeniem dyskusji będzie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy instrumenty, jakimi dysponuje współczesne państwo socjalne, sprawdzą się również w przyszłości. Po zakończeniu dyskusji będzie można skorzystać ze specjalnego oprowadzania po wystawie.

Organizatorem wystawy w Słubicach jest niemieckie Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych przy wsparciu polskiego Zakładu Usług Społecznych. Ekspozycja była prezentowana już 40 razy, m.in. w Niemczech, Holandii, Japonii i Chinach, a w Polsce na Uniwersytecie Warszawskim. Szykowane są kolejne ekspozycje w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Uroczysty wernisaż wystawy zaplanowano 23 maja o godz. 12 w Collegium Polonicum. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających aż do 29 września w godzinach otwarcia uczelni (8-21).
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaka powinna być organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Konstytucji 3 Maja?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama