Słubice: 10 grudnia 2019   |   Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
reklama
reklama

Uczczą pamięć ofiar wybuchu granatu

40 lat temu podczas "Dnia Otwartych Koszar" doszło do wybuchu granatu, który zabił 4 osoby. 28 listopada na terenie dzisiejszego miasteczka akademickiego (dawne koszary wojskowe) zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary tego zdarzenia.

Tragedia wydarzyła się 30 kwietnia 1975 roku. Na wycieczkę po koszarach udali się wtedy uczniowie klasy 7c ze Szkoły Podstawowej nr 1. Żołnierze przygotowali dla nich m.in. pokaz działania granatów ćwiczebnych. Niestety jedna ze sztuk okazała się prawdziwa.

Wybuch granatu zabił 4 osoby, a czternaście osób zostało rannych, w tym kilka bardzo ciężko. Oprócz żołnierza zginał jeszcze drugi wojskowy, jeden z uczniów i nauczycielka. To ich pamięci będzie poświęcona tablica:
  • Zuzanna Buzun (wychowawczyni klasy),
  • uczeń Jerzy Siwiński,
  • por. Andrzej Mikołajczyk,
  • mł.chor. Eugeniusz Wielechowski.

Poniżej archiwalne zdjęcia z pogrzebu, które udostępnili naszej redakcji krewni zmarłych osób. Ofiary tragedii był żegnane tłumnie przez całe Słubice.Więcej o tragicznym zdarzeniu można przeczytać na stronie Gazety Lubuskiej w artykule Dariusza Chajewskiego pt. "Granat nie był ćwiczebny. Kulisy tragedii sprzed lat".

---

W imieniu organizatorów oraz krewnych zmarłych osób zapraszamy wszystkich mieszkańców Słubic na uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Początek o godz. 12 przy wejściu do akademików. Przewidywany czas wydarzenia (30-40 minut).
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama