Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
10 listopada Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. odrzucił skargę inicjatorów referendum w sprawie szpitala w Słubicach. Wcześniej decyzją Rady Powiatu wniosek o przeprowadzenie referendum został oddalony.

Starostwo Powiatowe w Słubicach

Przypomnijmy, grupa lokalnych polityków i samorządowców pod przywództwem Amelii Szołtun i Roberta Włodka, chciała zorganizować referendum w sprawie przyszłości słubickiego szpitala. Chodziło o odpowiedź na pytanie: Czy jest Pan/Pani za sprzedażą, dzierżawą majątku szpitala w Słubicach, a także udziałów w spółce NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach Sp. z o. o. prywatnemu przedsiębiorcy?

Dlaczego chcieli zorganizować referendum?

- Stanowczo sprzeciwiliśmy się planom prywatyzacji szpitala, o których zupełnie otwarcie, wielokrotnie, mówił Piotr Łuczyński. Od marca nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Starosta nie odpowiedział nawet na wszystkie pytania zawarte w interpelacji radnej Rady Powiatu. Usłyszeliśmy tylko, że władze nie zamierzają sprzedać budynku szpitala. Na pytania o dzierżawę majątku i sprzedaż udziałów w szpitalnej spółce nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi. Dlatego złożyliśmy wniosek o referendum w sprawie przyszłości naszej lecznicy - wyjaśnia Robert Włodek.

Inicjatorzy zebrali 4.3 tysiąca podpisów i złożyli do Rady Powiatu stosowny wniosek. Rada na nadzwyczajnej sesji zwołanej 6 sierpnia odrzuciła wniosek argumentując swoją decyzję wadliwie sformułowanym pytaniem (pisaliśmy o tym w naszej publikacji). Ponadto wg powiatowych prawników nie wszystkie kwestie mające być przedmiotem referendum mieściły się w zakresie zadań i kompetencji organów powiatu, co w ich opinii mogło prowadzić do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem.

Wnioskujący o referendum politycy odwołali się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który miał zadecydować czy wniosek o referendum jest zasadny i zgodny z przepisami. Na posiedzeniu 10 listopada sąd odrzucił skargę wnioskodawców. Oznacza to, że referendum w sprawie szpitala nie będzie.

Tak decyzję sądu skomentowało Starostwo Powiatowe w oficjalnym komunikacie podanym na swojej stronie internetowej:

- Wyrok sądu nie jest zaskoczeniem dla Zarządu Powiatu i radnych głosujących za odrzuceniem wniosku. Szkoda tylko, że sprawa referendum, wszczęta bez żadnych konkretnych podstaw, wywołała tyle niepokoju wśród mieszkańców powiatu, pacjentów i personelu lecznicy, zwłaszcza w tak ważnym i trudnym okresie dostosowywania szpitala do wymogów określonych przez Ministra Zdrowia. Przykry jest też fakt, że inicjatorzy referendum, wśród których było niestety także kilku radnych, przed złożeniem wniosku w tak istotnej sprawie nie skorzystali z wielokrotnych zaproszeń starosty do bezpośrednich rozmów z Zarządem Powiatu i nie wzięli udziału w sesji, gdzie mieli możliwość zagłosowania nad uchwałą. Wyrok Sądu cieszy podwójnie, bo oznacza także brak przyzwolenia na marnotrawienie publicznych pieniędzy, które powinny być wydatkowane na realizację ważnych zadań i inwestycji służących wspólnocie samorządowej.

Do decyzji WSA odnieśli się także główni inicjatorzy referendum - Robert Włodek i Amelia Szołtun. Nasza redakcja otrzymała od nich oświadczenie. Piszą w nim, że przyjmują decyzję sądu, ale zapowiadają dalsze przyglądanie się sprawom związanym z przyszłością szpitala. Pełna treści oświadczenia poniżej.

Pobierz oświadczenie (PDF)
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.