Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Collegium Polonicum, które od 20 lat jest jednym ze sztandarowych przykładów współpracy polsko-niemieckiej, mocno stawia na rozwój. Na uczelni ma powstać "Międzynarodowy Wydział Studiów Europejskich i Regionalnych" z budżetem 8 mln złotych rocznie.

Nowa struktura zostanie utworzona na bazie istniejącego już Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego oraz profesur Brandenburgii i Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Viadriny. To zupełnie nowa idea nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Na naszym kontynencie nie powstał dotychczas wydział będący część wspólną dwóch uniwersytetów z dwóch państw.

Eksperyment ten ma nie tylko pogłębić współpracę polsko-niemiecką, ale również przyczynić się do rozwoju badań, które będą prowadzone na światowym poziomie.

Wydział to aż 30 nowych etatów, w tym 10 dodatkowych profesur poświęconych najnowszym obszarom humanistyki: mediom społecznym, migracji, wirtualnej rzeczywistości oraz kulturowym, ekonomicznym i prawnym konsekwencjom cyfryzacji rzeczywistości.

Cp Słubice

- Otwiera to przed nami nowe perspektywy nie tylko w badaniach, ale również w dydaktyce. Mamy nadzieję, że nowe wspólne kierunki studiów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą przyciągną kandydatów nie tylko z regionu, ale wręcz z całej Europy - podkreśla dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum.

Grupa ekspertów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie na Odrą postanowiła, iż wydział będzie nosił nazwę "Międzynarodowy Wydział Studiów Europejskich i Regionalnych". Polska uczelnia szacuje, że do jego realizacji potrzebne będzie zwiększenie budżetu Collegium Polonicum o 8 milionów złotych rocznie.

- Napawa optymizmem fakt, że kraj związkowy Brandenburgia, ustami Minister ds. Nauki, Badań i Kultury, pani prof. Sabine Kunst zadeklarował prawie 6 milionów złotych. Oba uniwersytety liczą również na konstruktywną postawę polskiego rządu. W politycznie trudnych czasach polsko-niemiecki wydział w Collegium Polonicum ma być świadectwem żywotności idei europejskiej oraz trwałości współpracy obu krajów - powiedziała naszej redakcji Ewa Bielewicz-Polakowska z działu PR uczelni.

O sprawie będziemy informować.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.