Słubice: 27 stycznia 2020   |   Imieniny: Angela, Jan, Przybysław
reklama
reklama

W Słubicach stanie pierwszy na świecie pomnik Wikipedii

22 października na placu Frankfurckim w Słubicach odbędzie się odsłonięcie pomnika Wikipedii. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie, upamiętniające największą internetową bazę wiedzy. Inicjatorem akcji jest społeczność akademicka skupiona przy Collegium Polonicum.

Wikipedia to największy projekt współtworzony kiedykolwiek przez ludzi. Tysiące anonimowych autorów w ciągu 14 lat jej istnienia zredagowało 30 milionów haseł (w 280 językach) stanowiących kompendium obecnej wiedzy ludzkości. Od początku Polacy należeli do najaktywniejszych współtwórców.

Społeczność najmniejszego miasta uniwersyteckiego w Polsce - Słubic - postanowiła oddać hołd przedsięwzięciu wystawiając mu pomnik. Autorem projektu jest ormiański rzeźbiarz Mihran Hakobyan. Gośćmi podczas tej uroczystości będą przedstawiciele Stowarzyszenia Wikimedia Polska z Łodzi, Wikimedia Deutschland oraz Wikimedia Foundation z San Francisco, wydających Wikipedię.

Odsłonięcie pomnika poprzedzi sesja popularno-naukowa z udziałem międzynarodowych Wikipedystów i prof. Dariusza Jemielniaka, autora pierwszej na świecie socjologicznej książki o Wikipedii pt. "Życie wirtualnych dzikich. Netnografia Wikipedii".

Sesja odbędzie się 22 października w godzinach 16:30-18:00 w Collegium Polonicum w Słubicach, wspólnej placówce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Odsłonięcie pomnika nastąpi tego samego dnia o godz. 18:00 na placu Frankfurckim. Cała inwestycja jest finansowana z budżetu gminy Słubice.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze gminy powinny umożliwić powiatowi sprzedaż terenów szkolnych pod budownictwo?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama