Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wczoraj w Słubicach miały miejsce wojewódzkie obchody Dnia Służby Celnej. Święto celników rozpoczęło się uroczystym apelem na placu przed Collegium Polonicum. Wcześniej był przemarsz w galowych mundurach ulicami Słubic.

Dzień Służby Celnej obchodzony jest od 1999 roku, kiedy to został wprowadzony mocą ustawy. Święto to z reguły dobra okazja do podsumowań oraz wręczenia odznaczeń i awansów. Z Izby Celnej w Rzepinie na wyższy stopień zostało awansowanych 86 funkcjonariuszy, ponadto decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego czterech celników otrzymało Złoty Medal za Długoletnią Służbę, a jeden Medal Srebrny.

Uroczystości towarzyszyła wystawa tematyczna w holu Collegium Polonicum. Były także stoiska informacyjno-promocyjne, na których zainteresowane osoby mogły dowiedzieć się więcej o pracy celników. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia oraz garść ciekawych informacji statystycznych.



Lubuscy celnicy od lat są w europejskiej czołówce jeśli chodzi o skuteczność zapobieganiu przemytu. W 2013 roku zatrzymali ponad 3,5 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości 1,9 mln złotych.  W tym roku już prawie 2,5 mln sztuk o wartości blisko 1,5 mln złotych.

W roku 2013 wpływy do budżetu państwa z tytułu ceł, podatków i innych dochodów budżetowych przekazane przez Izbę Celną w Rzepinie wyniosły prawie 500 mln złotych, w tym roku do końca sierpnia to już prawie 400 mln złotych.

- Towarem najczęściej zatrzymywanym przy próbach przemytu na zachodniej granicy są nadal papierosy i narkotyki. W 2013 roku zatrzymaliśmy prawie 83 kg i 1700 szt. narkotyków i substancji o podobnym działaniu, a w 8 miesiącach bieżącego już ponad 130 kg i 15 tys. szt. o wartości ponad 7 mln złotych - podkreśla Beata Downar-Zapolska z IC w Rzepinie.

Celnicy zapobiegają także handlowi nielegalnym paliwem (w 2013 roku zatrzymano prawie 270 tys. litrów), kontrolują czas pracy kierowców (ponad 400 stwierdzonych nieprawidłowości), wykazują się także dużą skutecznością w ujawnianiu podrobionych towarów (2013 rok to zatrzymanie 69 tys. sztuk takiej odzieży).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy lubuskich celników zapraszamy do lektury raportów przygotowanych przez Izbę Celną w Rzepinie.

[fot. Bartosz Fedyszyn]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 irka 2014-09-27 16:06
Niesamowite osiągnięcia.... Szczególnie za takie wynagrodzenie jakie otrzymujecie jak na polską rzeczywistość. Zapraszamy do prywatnych firm gdzie, żeby zarobić takie pieniądze jak celnicy zarabiają w Urzędzie Celnym to musieliby wykazać się co najmniej znajomością 2 języków obcych i wieloma innymi kwalifikacjami, dodatkowo pracą w o wiele większym wymiarze godzinowym. Szkoda, że Pani Beata w artykule nie pochwaliła się również w jakiej wysokości była jednorazowa nagroda finansowa przyznana za.....? ....z okazji dnia celnika naturalnie:-)
#2 irka 2014-09-27 16:55
Plotka niesie, że nagroda na dzień celnika wynosila 700zl....Ci co zarabiają najniższą krajową też się domagają swojego święta i przemarszu ulicami Słubic!
#3 gandalf 2014-09-27 18:59
A co mandacik dostalaś- lewe fajeczki, podróby, czy może automaty w spozywczym?
#4 irka 2014-09-27 19:37
@gandalf Nic z tych rzeczy...kierunek Anglia, Irlandia, Niemcy, żeby zarobić na studia...W podanym artykule brakuje istotnej danej statystycznej:
ilu celników pomimo nabycia uprawnień emerytalnych wciąż pracuje na etatach blokując miejsca pracy???
#5 gandalf 2014-09-27 19:42
Irko, celnicy nie mają emerytur mundurowych, o czym mało kto wie- alktualnie jak wszyscy dzięki "słońcu Peru" muszą pracować do 67 lat.
#6 szabla 2014-09-27 20:26
Nie ma co, niezla oficjalka... Pytanie, czy chcieli pokazac swoj dobry wizerunek? Bo z tego, co slyszę ( i czytam), wyszlo im dokladnie na odwrot...

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.