Słubice: 19 maja 2019   |   Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
reklama
reklama

Słubicki stadion trafił do rejestru zabytków woj. lubuskiego

Jak poinformował naszą redakcją Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego, 16 czerwca zapadła decyzja o wpisaniu stadionu w Słubicach do rejestru zabytków województwa lubuskiego. Decyzję powzięła dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zakresem ochrony mają zostać objęte: płyta główna wraz z trybunami, basen z dolną częścią dawnej wieży skoków, budynek arkadowy w stylu premodernistycznym z zapleczem administracyjnym oraz boiska ziemne wraz ze stawem i elementami zieleni. Pod ochroną znajdzie się również założenie przestrzenne zaprojektowane jeszcze przed wojną przez architekta miejskiego Otto Morgenschweisa.

To czwarte miejsce na terenie Słubic, które trafiło do rejestru (pod numerem L-654/A). Wcześniej stało się tak z fasadą budynku szkolnego przy ul. Wojska Polskiego 1 (2000), fasadą dawnego kina „Piast” przy ul. Jedności Robotniczej 9-10 (2009) oraz z cmentarzem żydowskim przy ul. Transportowej (2013).

stadion Słubice

Słubicki obiekt (dawniej Stadion Wschodniomarchijski - Ostmarkstadion) to jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej. Jego budowa, jeszcze rękami rosyjskich jeńców, rozpoczęła się w 1914 roku. Projektant Otto Morgenschweis wzorował się na planie berlińskiego Deutsches Stadion. Otwarcie głównego boiska nastąpiło w 1923 roku, a juz rok później na terenie obecnych boisk bocznych odbyły się Targi Rzemieślniczo-Rolnicze Marchii Wschodniej, na które przybyło blisko 100 tys. ludzi. W 1926 roku oddano do użytku basen pływacki, w 1930 zakończyła się budowa sąsiadujących ze stadionem kortów tenisowych. Wbrew krążącym przez wiele lat obiegowym opiniom, na terenie obiektu nie odbywała się rywalizacja olimpijska. W 1933 roku, jeszcze przed objęciem urzędu kanclerskiego, na stadionie przemawiał Adolf Hitler. Po II wojnie światowej obiekt znalazł się w granicach Polski. Obecnie jest zarządzany przez Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o.o.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama