Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
reklama

Słubicki stadion trafił do rejestru zabytków woj. lubuskiego

Jak poinformował naszą redakcją Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego, 16 czerwca zapadła decyzja o wpisaniu stadionu w Słubicach do rejestru zabytków województwa lubuskiego. Decyzję powzięła dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zakresem ochrony mają zostać objęte: płyta główna wraz z trybunami, basen z dolną częścią dawnej wieży skoków, budynek arkadowy w stylu premodernistycznym z zapleczem administracyjnym oraz boiska ziemne wraz ze stawem i elementami zieleni. Pod ochroną znajdzie się również założenie przestrzenne zaprojektowane jeszcze przed wojną przez architekta miejskiego Otto Morgenschweisa.

To czwarte miejsce na terenie Słubic, które trafiło do rejestru (pod numerem L-654/A). Wcześniej stało się tak z fasadą budynku szkolnego przy ul. Wojska Polskiego 1 (2000), fasadą dawnego kina „Piast” przy ul. Jedności Robotniczej 9-10 (2009) oraz z cmentarzem żydowskim przy ul. Transportowej (2013).

stadion Słubice

Słubicki obiekt (dawniej Stadion Wschodniomarchijski - Ostmarkstadion) to jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej. Jego budowa, jeszcze rękami rosyjskich jeńców, rozpoczęła się w 1914 roku. Projektant Otto Morgenschweis wzorował się na planie berlińskiego Deutsches Stadion. Otwarcie głównego boiska nastąpiło w 1923 roku, a juz rok później na terenie obecnych boisk bocznych odbyły się Targi Rzemieślniczo-Rolnicze Marchii Wschodniej, na które przybyło blisko 100 tys. ludzi. W 1926 roku oddano do użytku basen pływacki, w 1930 zakończyła się budowa sąsiadujących ze stadionem kortów tenisowych. Wbrew krążącym przez wiele lat obiegowym opiniom, na terenie obiektu nie odbywała się rywalizacja olimpijska. W 1933 roku, jeszcze przed objęciem urzędu kanclerskiego, na stadionie przemawiał Adolf Hitler. Po II wojnie światowej obiekt znalazł się w granicach Polski. Obecnie jest zarządzany przez Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o.o.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama