Słubice: 27 stycznia 2020   |   Imieniny: Angela, Jan, Przybysław
reklama
reklama

W Świecku odkryto szczątki ofiar obozu pracy

Na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Świecku znaleziono szczątki 21 osób. Natrafił na nie zespół ekspertów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Są to najprawdopodobniej ofiary niemieckiego obozu pracy przymusowej z czasów II wojny światowej.

Szczątki obóz Świecko

Odkrycie jest efektem prac poszukiwawczych jakie prowadzono w listopadzie na terenie Świecka. Celem badań była weryfikacja posiadanych przez Instytut Pamięci Narodowej informacji dotyczących pochówku więźniów karnego obozu pracy wychowawczej Lager Schwetig „Oderblick”, istniejącego w tym miejscu w latach 1940-1945. Chodziło przede wszystkim o odnalezienie masowych mogił. I to się udało.

- W wyniku prac wykopaliskowych ustalono częściowy przebieg granicy cmentarza oraz odsłonięto i przebadano 8 zbiorowych jam grobowych kryjących łącznie szczątki 21 osób – poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

Skąd pewność, że to szczątki osób zmarłych bądź zamordowanych na terenie obozu w Świecku? Jak przekonuje IPN, świadczy o tym charakter pochówków oraz obrażenia widoczne na części materiału kostnego. Szczątki zostaną teraz poddane dokładnej analizie.

Więcej na temat obozu i tragicznej historii jego więźniów znajdziecie w artykule Rolanda Semika pt. "Wychowawczy obóz pracy w Świecku. Relacje świadków ze Słubic" oraz "Obóz pracy przymusowej Oderblick w Świecku".

Poniżej zdjęcia z miejsca odkrycia (źródło:IPN).

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze gminy powinny umożliwić powiatowi sprzedaż terenów szkolnych pod budownictwo?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama