Słubice: 20 listopada 2019   |   Imieniny: Edyta, Edmund, Anatol
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Zakończono badania archeologiczne na Zielonych Wzgórzach. Szczątkami zajmie się antropolog
reklama
reklama

Zakończono badania archeologiczne na Zielonych Wzgórzach. Szczątkami zajmie się antropolog

Zakończyły się prace archeologiczne przy mogile żołnierzy poległych w bitwie pod Kunowicami, która miała miejsce 260 lat temu. Co znaleźli badacze? Jakie są ich pierwsze, wstępne wnioski?

Bitwa pod Kunowicami

O pracach archeologicznych na jednej z działek na Zielonych Wzgórzach pisaliśmy już parokrotnie. Trwały prawie przez cały marzec i pod koniec minionego tygodnia zakończyły się.

Ich inicjatorem był dr hab. Grzegorz Podruczny, profesor poznańskiego UAM, który badania pola bitwy pod Kunowicami prowadzi już 10 lat. Przez ostatnich kilka tygodni w odkrywaniu ludzkich szczątków pomagało mu ponad 20 osób, a koordynatorem prac był Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy w Kostrzynie Co takiego udało im się odnaleźć?

Od dawna poszukiwana mogiła

- Oczywiście, najważniejszym znaleziskiem są sami polegli żołnierze – opowiada G. Podruczny. Ze względu na zły stan zachowania szczątków i przecięcie części jamy grobowej wykopem, trudno jest jednoznacznie ustalić, ilu żołnierzy spoczęło w mogile. - W chwili obecnej można założyć, że było ich 15. Większość poległych było żołnierzami pruskimi. Na pewno jeden osobnik (być może więcej) był Austriakiem – dodaje badacz.

dron foto_bitwa

Narodowość poległych pomagają ustalić guziki, które znaleziono przy szczątkach. Łącznie odnaleziono ich 292, w różnym stanie. Większość z nich to guziki pruskie, austriackich i rosyjskich odnaleziono po kilkanaście. Badacze jeszcze nie są pewni, czy rosyjskie guziki znalazły się w mogile przypadkowo, czy też faktycznie został w niej również złożony Rosjanin. G. Podruczny zaznacza, że dokładna statystyka i typologia guzików zostanie podana za jakiś czas.

- Najgorzej zachowały się cynowe guziki austriackie, te ze stopu miedzi zachowały się w lepszym stanie. Przy wielu zachowały się fragmenty tkaniny mundurowej. Wyjątkowym znaleziskiem był pojedynczy guzik kościany, odnaleziony w okolicach obojczyka jednego z żołnierzy, najprawdopodobniej od koszuli – wyjaśnia G. Podruczny.

Zostali wcześniej obrabowani

Wyjaśnia, że dużo mniej było znalezisk z innych kategorii – co oznacza, że żołnierzy pochowano wprawdzie w mundurach, ale wcześniej zostali ograbieni. Złodziejom umknęło jednak kilka ciekawych przedmiotów – które udało się odkopać archeologom.

Pierwszym jest tłok pieczętny odnaleziony w zgięciu ramienia jednego z pruskich żołnierzy. Jest w złym stanie, dlatego identyfikacja pieczęci będzie możliwa dopiero po konserwacji.

Inne ciekawe przedmioty to monety. Na razie udało się zidentyfikować złoty dukat holenderski z 1742 roku (waga 3,55 g, średnica 22 mm). - Został odnaleziony w okolicach miednicy jednego z żołnierzy, co może świadczyć o tym, że został… połknięty i zalegał w jelitach poległego żołnierza – uważa G. Podruczny.

Druga moneta została wykonana ze srebra, ale na razie nie została zidentyfikowana. – Znaleźliśmy ją pod ramieniem żołnierza austriackiego, w podwójnym fragmencie materiału. Najprawdopodobniej została zaszyta pod poszewką munduru i z tego powodu uniknęła grabieży – mówi G. Podruczny. Udało się znaleźć również 3 krajcary bawarskie z 1752 roku.

Bitwa pod Kunowicami

Co jeszcze krył grób? - Drobne, ale również naukowo istotne znaleziska to szpile ze stopu miedzi, których, w całości lub we fragmentach, odkryto pięć sztuk, a także jedną, niewielką klamrę – wylicza naukowiec.

Zginęli od kul

W grobie znajdowały się również ołowiane pociski: 16 karabinowych i 1 kartacz rosyjski. - Większość z nich znaleziono w okolicach szkieletów, co świadczy o tym, że tkwiły w ciałach poległych żołnierzy. Trzech z żołnierzy miało kule karabinowe tkwiące w czaszce, jeden zaś – między żebrami, w pobliżu kręgosłupa – opisuje G. Podruczny.

Tyle wniosków na razie, ale to dopiero początek badań. Odnalezione szkielety trafią na Pomorski Uniwersytet Medyczny, gdzie przejdą badania antropologiczne. Skrupulatnie sprawdzone zostaną również fragmenty tkanin. O efektach będziemy informować.

Poniżej galeria zdjęć udostępniona naszej redakcji przez badaczy.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama