Słubice: 21 września 2019   |   Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
reklama
reklama

Rozmawiali o współpracy w ochronie zdrowia

Służba zdrowia to kolejny obszar, w którym wciąż rozwija się współpraca polsko-niemiecka. Co udało się osiągnąć, nad jakimi projektami warto nadal pracować – o tym rozmawiali uczestnicy „Polsko-Niemieckiego Spotkania Noworocznego na temat wymiany doświadczeń w opiece medycznej w regionie przygranicznym”.

brandmed konf_2

Organizatorem spotkania, które odbyło się 22 lutego w restauracji Villa Casino było Stowarzyszenie na Rzecz Polsko-Niemieckiej Współpracy w Sektorze Zdrowia. Jego prezesem jest Joanna Józefiak, b będąca jednocześnie szefową doskonale znanego słubiczanom Centrum Medycznego Brandmed.

- Mieliśmy do przekazania sobie wiele pozytywnych informacji o tym, co dzieje się w obszarze opieki medycznej. Nie skupialiśmy się na narzekaniu na to, co nie funkcjonuje, a mówiliśmy o tym, co się udało – podkreśla J. Józefiak.

O swoich doświadczeniach i realizowanym projekcie transgranicznym „Zdrowie bez granic” opowiadali goście z Gubina i Guben: burmistrz Bartłomiej Bartczak i prof. dr. med. Thilo Hennecke, szef oddziału chirurgii w Szpitalu Naemi-Wilke-Stift w Guben. Ich prezentacji przysłuchiwali się m.in. René Wilke nadburmistrz Frankfurt nad Odrą oraz Mirosława Dulat, zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Lubuskiego. Marszałek Elżbieta Anna Polak skierowała do uczestników list, w którym deklarowała wsparcie dla współpracy w tej dziedzinie.

J. Józefiak opowiedziała o współpracy Bandmedu z niemiecką kasą AOK Nordst, która funkcjonuje od września zeszłego roku. Poinformowała również o tym, że dobiega końca tworzenie umowy o współpracy transgranicznej w naszym regionie w dziedzinie ratownictwa medycznego – tak aby w przypadku zagrożenia życia pacjent mógł trafić do najbliższego szpitala, czy to po polskiej, czy po niemieckiej stronie.

brandmed konf_1

Uczestnikom spotkania nie brakowało pomysłów na nowe działania. – Planujemy duży projekt we współpracy ze słubickim szpitalem, związany ze współpracą lekarzy m.in. w dziedzinie ortopedii. Chodzi nam również o ułatwienie faktycznego dostępu do placówek medycznych po obu stronach, np. o oznaczenia językowe w obu językach. Chcielibyśmy również wydać broszurę informacyjną dla pacjentów o tym, jakie mają prawa, ponieważ wielu z nich ich nie zna – zdradza J. Józefiak. Planuje również współpracę projektową ze szpitalami w Guben i Baad Sarow – ale tu na razie jeszcze za wcześnie na szczegóły.

Jednym z celów spotkania było również zainspirowanie władz Słubic i Frankfurtu tym, jak w tej dziedzinie współpracują inne miasta. – Chcieliśmy pokazać, że można. Żeby mniej mówić o tym, czego się zrobić nie da, a więcej o tym, co jest możliwe. I małymi krokami wciąż iść do przodu. Mam nadzieję, że optymistyczne nastawienie naszych gości znajdzie swoje odbicie w praktyce – podsumowuje J. Józefiak.

Organizatorzy spotkania zadbali także o jego odpowiednią oprawę. Była uroczysta kolacja, a czas gościom umiliły występy rosyjskiej saksofonistki Eleny Danik oraz pokazy taneczne w wykonaniu członków Studia Tańca Bohema.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama