Słubice: 19 czerwca 2019   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Startuje Muzeum Słubic! Przed nami pierwsze warsztaty
reklama
reklama

Startuje Muzeum Słubic! Przed nami pierwsze warsztaty

Fundacja Dobro Kultury uruchamia pierwsze w historii Muzeum Słubic! 1 czerwca zaprasza na warsztaty, podczas których najmłodsi mieszkańcy będą poznawali swoje miasto, a nieco starsi dowiedzą się, skąd przyjechały rodziny, które w nim zamieszkały. Jesteście ciekawi naszej miejskiej historii?

6
Okolice Kina Piast w 1964 roku (fot. Wolfgang Müller)

O tym, że Fundacja Dobro Kultury otrzymała środki na powołanie Muzeum Słubic pisaliśmy kilka dni temu. Jest to ich najnowszy projekt, w którym chcą przybliżać mieszkańcom naszą historię, a także przekonać nieprzekonanych, że Słubice zasługują na prawdziwe muzeum, nie tylko takie „na niby”.

Projektowe mobilne muzeum po raz pierwszy zaprezentuje się zwiedzającym podczas festynu z okazji Dnia Dziecka, który 1 czerwca odbędzie się na Placu Bohaterów.

Czy znasz swoje miasto?

Jakie atrakcje będą czekały na gości muzeum? Fundacja zaprasza na warsztaty. Pierwsze z nich noszą tytuł „Moje szlaki” i są skierowane głównie do dzieci od trzeciego roku życia, które będą mogły sprawdzić jak dobrze znają swoje miasto. I podpowiedzieć, co można zrobić, żeby żyło się nam przyjemniej.

- Przy okazji poszukamy osób, które sprawiają, że w Słubicach dzieci mogą być szczęśliwe. A dorośli towarzyszący dzieciom będą mogli stworzyć książkę o pięknych miejscach w naszym mieście – zachęca Małgorzata Murao, jedna z organizatorek akcji.

Skąd się tu wzięliśmy?

Drugie warsztaty będą dotyczyły dziejów słubickich rodzin. Noszą tytuł „Skąd się tu wzięliśmy?” i są adresowane do nieco starszych dzieci i dorosłych. Wszyscy razem będą zastanawiać się skąd w Słubicach wzięli się jego mieszkańcy?

- Słubiczanie to zdecydowanie największe bogactwo Słubic. Część po prostu urodziła się tutaj. Ale czy znajdzie się ktoś, kogo rodzina mieszka tu od kilku pokoleń? A jeśli nie – jakimi drogami wędrowały przez pokolenia rodziny współczesnych Słubiczan? – zastanawiają się organizatorzy.

I podają przykłady dziejów dwóch słubiczanek: „Pani Ula ze Słubic urodziła się w Lubosinie koło Pniew. Tak samo jej rodzice, babcie i dziadkowie. Pani Kasia, choć urodzona w Gryfinie, teraz czuje się w pełni Słubiczanką. Rodzina jej taty mieszkała od dawna w Łodzi, a rodzina mamy – pod Bydgoszczą.”

- A skąd ty trafiłeś do Słubic? I którędy wędrowała przez lata twoja rodzina? - pytają prowadzący mobilne muzeum. I tym właśnie tematem będą zajmować się podczas warsztatów. Zapraszają zwłaszcza dzieci z babciami i dziadkami oraz słubiczan pochodzących z bardzo daleka.

Wstęp na zajęcia jest wolny. Poniżej harmonogram zajęć.
  • Warsztaty pt. „Moje szlaki”, 1.06.2018, godz. 14.30-16.30.
  • Warsztaty pt. „Skąd się tu wzięliśmy?”, 1.06.2018, godz. 15.30-17.30.
Miejsce: Plac Bohaterów, stoisko Fundacji Dobro Kultury (festyn z okazji Dnia Dziecka).
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama