Słubice: 21 września 2019   |   Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
reklama
reklama

Startuje Muzeum Słubic! Przed nami pierwsze warsztaty

Fundacja Dobro Kultury uruchamia pierwsze w historii Muzeum Słubic! 1 czerwca zaprasza na warsztaty, podczas których najmłodsi mieszkańcy będą poznawali swoje miasto, a nieco starsi dowiedzą się, skąd przyjechały rodziny, które w nim zamieszkały. Jesteście ciekawi naszej miejskiej historii?

6
Okolice Kina Piast w 1964 roku (fot. Wolfgang Müller)

O tym, że Fundacja Dobro Kultury otrzymała środki na powołanie Muzeum Słubic pisaliśmy kilka dni temu. Jest to ich najnowszy projekt, w którym chcą przybliżać mieszkańcom naszą historię, a także przekonać nieprzekonanych, że Słubice zasługują na prawdziwe muzeum, nie tylko takie „na niby”.

Projektowe mobilne muzeum po raz pierwszy zaprezentuje się zwiedzającym podczas festynu z okazji Dnia Dziecka, który 1 czerwca odbędzie się na Placu Bohaterów.

Czy znasz swoje miasto?

Jakie atrakcje będą czekały na gości muzeum? Fundacja zaprasza na warsztaty. Pierwsze z nich noszą tytuł „Moje szlaki” i są skierowane głównie do dzieci od trzeciego roku życia, które będą mogły sprawdzić jak dobrze znają swoje miasto. I podpowiedzieć, co można zrobić, żeby żyło się nam przyjemniej.

- Przy okazji poszukamy osób, które sprawiają, że w Słubicach dzieci mogą być szczęśliwe. A dorośli towarzyszący dzieciom będą mogli stworzyć książkę o pięknych miejscach w naszym mieście – zachęca Małgorzata Murao, jedna z organizatorek akcji.

Skąd się tu wzięliśmy?

Drugie warsztaty będą dotyczyły dziejów słubickich rodzin. Noszą tytuł „Skąd się tu wzięliśmy?” i są adresowane do nieco starszych dzieci i dorosłych. Wszyscy razem będą zastanawiać się skąd w Słubicach wzięli się jego mieszkańcy?

- Słubiczanie to zdecydowanie największe bogactwo Słubic. Część po prostu urodziła się tutaj. Ale czy znajdzie się ktoś, kogo rodzina mieszka tu od kilku pokoleń? A jeśli nie – jakimi drogami wędrowały przez pokolenia rodziny współczesnych Słubiczan? – zastanawiają się organizatorzy.

I podają przykłady dziejów dwóch słubiczanek: „Pani Ula ze Słubic urodziła się w Lubosinie koło Pniew. Tak samo jej rodzice, babcie i dziadkowie. Pani Kasia, choć urodzona w Gryfinie, teraz czuje się w pełni Słubiczanką. Rodzina jej taty mieszkała od dawna w Łodzi, a rodzina mamy – pod Bydgoszczą.”

- A skąd ty trafiłeś do Słubic? I którędy wędrowała przez lata twoja rodzina? - pytają prowadzący mobilne muzeum. I tym właśnie tematem będą zajmować się podczas warsztatów. Zapraszają zwłaszcza dzieci z babciami i dziadkami oraz słubiczan pochodzących z bardzo daleka.

Wstęp na zajęcia jest wolny. Poniżej harmonogram zajęć.
  • Warsztaty pt. „Moje szlaki”, 1.06.2018, godz. 14.30-16.30.
  • Warsztaty pt. „Skąd się tu wzięliśmy?”, 1.06.2018, godz. 15.30-17.30.
Miejsce: Plac Bohaterów, stoisko Fundacji Dobro Kultury (festyn z okazji Dnia Dziecka).
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama