Słubice: 21 września 2019   |   Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Uwaga Polacy z Frankfurtu – wy też możecie wybierać nadburmistrza
reklama
reklama

Uwaga Polacy z Frankfurtu – wy też możecie wybierać nadburmistrza

Dziś nasi sąsiedzi zza Odry głosują w pierwszej turze wyborów na nadburmistrza. Ale wpływ na wynik wyborów mogą mieć również Polacy – ci zameldowani we Frankfurcie. Przypominamy, gdzie i jak możecie głosować.

Wybory Frankfurt

Niedawno kandydaci na urząd nadburmistza Frankfurtu debatowali w Słubicach. W relacji na naszej stronie można było przeczytać co mówili m.in. o współpracy ze Słubicami.

A już dziś pierwsze „starcie” przy urnach –wybory nadburmistrza, który będzie rządził przez kolejne 8 lat. I będzie miał wpływ również na to, jak żyje się Polakom mieszkającym po tamtej stronie Odry.

Przypomnijmy, w wyborach startuje 5 kandydatów: obecny nadburmistrz Martin Wilke (startujący jako niezależny), Markus Derling (CDU), Rene Wilke (Die Linke/Grüne), Wilko Möller i Jens-Marcel Urlich. Jeśli żaden z nich nie zdobędzie 50 proc. głosów, za 2 tygodnie odbędzie się druga tura.

W głosowaniu mogą uczestniczyć mieszkańcy Frankfurtu nad Odrą – w tym również Polacy, którzy są tam zameldowani. Każdy mieszkaniec dostał do skrzynki list, w którym znajduje się „instrukcja” głosowania. Polaków uprawnionych do głosowania jest we Frankfurcie sporo, bo aż 2 tysiące.

Jak zagłosować? Żeby wziąć udział w wyborach na nadburmistrza, nie trzeba mieć niemieckiego obywatelstwa. A komisji wyborczej okazuje się polski dowód osobisty, tak jak przy wyborach w Polsce. Co ważne, w niemieckich wyborach mogą uczestniczyć osoby od 16 roku życia.

Każdy, kto chce zagłosować, udaje się do najbliższego lokalu. Mapa lokali wyborczych oraz najważniejsze informacje o głosowaniu dostępne są na www.frankfurt-oder.de.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama