Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
reklama

Powiat odpowiada na zarzuty o „germanizacji herbu”

Wczorajszy news o nowym herbie powiatu słubickiego wzbudził wiele emocji. Internauci na projekcie przyjętym w grudniu przez Radę Powiatu Słubickiego nie zostawili suchej nitki. Starostwo tłumaczy wszystko w specjalnym oświadczeniu.

powiat herb

Najczęściej stawianym przez internautów zarzutem było to, że nowy herb zawiera w sobie motyw orła brandenburskiego. Zdecydowana większość komentarzy na naszym facebookowym profilu była nieprzychylna takiemu rozwiązaniu.

- Mieszkamy przy granicy, jest to bardzo fajna lokalizacja, ale pięknym jest to, żeby podkreślać polskość tej okolicy a nie nas w taki chory sposób germanizować – pisała Edyta. - To jakiś żart jesteśmy w Polsce, dlaczego orzeł Brandeburgii żenada – wtórował jej Daniel. - Ciekawe kogo to był pomysł tak debilny, niech się przyzna – oburzyła się Joanna.

Glos zabrali także przedstawiciele grupy Patriotyczne Słubice. - Wyrażamy swoje zaniepokojenie próbą zmiany herbu powiatu słubickiego. Ziemia Słubicka posiada długą historię z okresu słowiańskiego oraz piastowskiego. Należy pamiętać, że prawo składu osadzie, której historię kontynuują Słubice oraz Frankfurt nad Odrą oraz prawa miejskie Lubuszowi nadał Henryk I Brodaty ze śląskiej dynastii Piastów - napisali.

Były też osoby mające odmienne zdanie. - Wydaje mi się, że tzw. słubiczanie nie bardzo wiedzą skąd wzięli się na tych ziemiach. Jak ktoś ma dziadka czy babcię przy życiu i świadomości - warto zapytać – zwrócił uwagę Kamil. Podobnych głosów było jednak niewiele.

Całą dyskusję można zobaczyć TUTAJ.

A jak wybór wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Słubicach? Jeszcze wczoraj od powiatowych urzędników otrzymaliśmy uzasadnienie, jakie przekazał autor projektu. Dziś zostało opublikowane jeszcze obszerniejsze wyjaśnienie. Poniżej cytujemy je w całości.

---

Szanowni Państwo!

Cieszymy się, że nowe insygnia powiatu słubickiego wzbudzają tak liczne zainteresowanie, nawet, jeśli Państwa opinie nie zawsze są przychylne.

Stworzenie nowego herbu powiatu, a także flagi, projektu sztandaru, itp. wiązało się nie tylko z faktem, iż dotychczasowe insygnia spotkały się z negatywną opinią Komisji Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (czyli mówiąc inaczej: funkcjonowały nielegalnie), ale także z koniecznością uporządkowania systemu identyfikacji wizualnej powiatu.

Składają się na nią wspomniane insygnia, lecz nie tylko: wkrótce, dzięki pieniądzom unijnym, pojawi się nowe logo powiatu, uruchomiona zostanie także zmodernizowana strona internetowa powiatu. Zmiany te zostaną wprowadzone w ramach realizowanego przez nas projektu „Rozwój e-usług w powiecie słubickim” i kolorystycznie oraz wizualnie będą nawiązywać do zaprezentowanych Państwu insygniów.

Wracając do herbu i flagi: zlecając ich wykonanie, musieliśmy mieć pewność, że będą one spełniać niezbędne oraz niezwykle wyśrubowane wymagania dotyczące samorządowych insygniów. Dlatego projekt nowego herbu i flagi wykonał światowy autorytet w dziedzinie heraldyki Alfred Znamierowski. Jego praca spotkała się z pozytywną opinią Komisji Heraldycznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz zdecydowanej większości powiatowych radnych. Pan Znamierowski dokładnie opisuje powody umieszczenia w herbie brandenburskiego orła, który zresztą widnieje także w herbach innych samorządów, na terenie kilku województw, związanych geograficznie, etnicznie oraz historycznie z ową symboliką.

Nie ma mowy o "germanofilii" z jakiejkolwiek strony czy wręcz „germanizacji” powiatu, co pojawia się w niektórych komentarzach, które oczywiście chętnie czytamy i analizujemy. Jednak wpisy zawierające frazy typu „Polska dla Polaków” uważamy za niedopuszczalne i będą one usuwane z całą surowością.

Reasumując: decydując się na nowe insygnia - co jak podkreślaliśmy wcześniej, było nieuniknione – nie posiadaliśmy narzędzi, by w jakikolwiek sposób wpływać na wygląd herbu, flagi, etc. Pozostało nam zdać się na wysokiej jakości specjalistów w dziedzinie heraldyki i weksylologii, którzy spełnią nałożone przez Komisję Heraldyczną oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wymagania. Pozytywne oceny ww. instytucji pozwalają nam sądzić, że praca Alfreda Znamierowskiego oraz Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego została wykonana starannie, z zachowaniem norm, zasad i przepisów stosowanych przy tworzeniu samorządowych insygniów.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama