Słubice: 26 marca 2019   |   Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
reklama
reklama

Powiat odpowiada na zarzuty o „germanizacji herbu”

Wczorajszy news o nowym herbie powiatu słubickiego wzbudził wiele emocji. Internauci na projekcie przyjętym w grudniu przez Radę Powiatu Słubickiego nie zostawili suchej nitki. Starostwo tłumaczy wszystko w specjalnym oświadczeniu.

powiat herb

Najczęściej stawianym przez internautów zarzutem było to, że nowy herb zawiera w sobie motyw orła brandenburskiego. Zdecydowana większość komentarzy na naszym facebookowym profilu była nieprzychylna takiemu rozwiązaniu.

- Mieszkamy przy granicy, jest to bardzo fajna lokalizacja, ale pięknym jest to, żeby podkreślać polskość tej okolicy a nie nas w taki chory sposób germanizować – pisała Edyta. - To jakiś żart jesteśmy w Polsce, dlaczego orzeł Brandeburgii żenada – wtórował jej Daniel. - Ciekawe kogo to był pomysł tak debilny, niech się przyzna – oburzyła się Joanna.

Glos zabrali także przedstawiciele grupy Patriotyczne Słubice. - Wyrażamy swoje zaniepokojenie próbą zmiany herbu powiatu słubickiego. Ziemia Słubicka posiada długą historię z okresu słowiańskiego oraz piastowskiego. Należy pamiętać, że prawo składu osadzie, której historię kontynuują Słubice oraz Frankfurt nad Odrą oraz prawa miejskie Lubuszowi nadał Henryk I Brodaty ze śląskiej dynastii Piastów - napisali.

Były też osoby mające odmienne zdanie. - Wydaje mi się, że tzw. słubiczanie nie bardzo wiedzą skąd wzięli się na tych ziemiach. Jak ktoś ma dziadka czy babcię przy życiu i świadomości - warto zapytać – zwrócił uwagę Kamil. Podobnych głosów było jednak niewiele.

Całą dyskusję można zobaczyć TUTAJ.

A jak wybór wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Słubicach? Jeszcze wczoraj od powiatowych urzędników otrzymaliśmy uzasadnienie, jakie przekazał autor projektu. Dziś zostało opublikowane jeszcze obszerniejsze wyjaśnienie. Poniżej cytujemy je w całości.

---

Szanowni Państwo!

Cieszymy się, że nowe insygnia powiatu słubickiego wzbudzają tak liczne zainteresowanie, nawet, jeśli Państwa opinie nie zawsze są przychylne.

Stworzenie nowego herbu powiatu, a także flagi, projektu sztandaru, itp. wiązało się nie tylko z faktem, iż dotychczasowe insygnia spotkały się z negatywną opinią Komisji Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (czyli mówiąc inaczej: funkcjonowały nielegalnie), ale także z koniecznością uporządkowania systemu identyfikacji wizualnej powiatu.

Składają się na nią wspomniane insygnia, lecz nie tylko: wkrótce, dzięki pieniądzom unijnym, pojawi się nowe logo powiatu, uruchomiona zostanie także zmodernizowana strona internetowa powiatu. Zmiany te zostaną wprowadzone w ramach realizowanego przez nas projektu „Rozwój e-usług w powiecie słubickim” i kolorystycznie oraz wizualnie będą nawiązywać do zaprezentowanych Państwu insygniów.

Wracając do herbu i flagi: zlecając ich wykonanie, musieliśmy mieć pewność, że będą one spełniać niezbędne oraz niezwykle wyśrubowane wymagania dotyczące samorządowych insygniów. Dlatego projekt nowego herbu i flagi wykonał światowy autorytet w dziedzinie heraldyki Alfred Znamierowski. Jego praca spotkała się z pozytywną opinią Komisji Heraldycznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz zdecydowanej większości powiatowych radnych. Pan Znamierowski dokładnie opisuje powody umieszczenia w herbie brandenburskiego orła, który zresztą widnieje także w herbach innych samorządów, na terenie kilku województw, związanych geograficznie, etnicznie oraz historycznie z ową symboliką.

Nie ma mowy o "germanofilii" z jakiejkolwiek strony czy wręcz „germanizacji” powiatu, co pojawia się w niektórych komentarzach, które oczywiście chętnie czytamy i analizujemy. Jednak wpisy zawierające frazy typu „Polska dla Polaków” uważamy za niedopuszczalne i będą one usuwane z całą surowością.

Reasumując: decydując się na nowe insygnia - co jak podkreślaliśmy wcześniej, było nieuniknione – nie posiadaliśmy narzędzi, by w jakikolwiek sposób wpływać na wygląd herbu, flagi, etc. Pozostało nam zdać się na wysokiej jakości specjalistów w dziedzinie heraldyki i weksylologii, którzy spełnią nałożone przez Komisję Heraldyczną oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wymagania. Pozytywne oceny ww. instytucji pozwalają nam sądzić, że praca Alfreda Znamierowskiego oraz Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego została wykonana starannie, z zachowaniem norm, zasad i przepisów stosowanych przy tworzeniu samorządowych insygniów.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama