Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
reklama

Powiat słubicki ma nowy herb i flagę

Powiatowi radni zdecydowali, że czas na zmiany: już niedługo w herbie powiatu słubickiego zobaczymy brandenburskiego orła. Zmieniły się również proporcje i kolory na fladze. Czy mieszkańcom spodobają się nowe symbole powiatu?

Powiat Slubicki

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Słubickiego w minionym roku, burzliwej ze względu na zawieszenie mandatu radnego Roberta Tomczaka, podjęto również inne uchwały. Jedna z nich dotyczyła przyjęcia nowego herbu oraz symboli powiatu słubickiego: sztandaru, flagi, flagi stolikowej, baneru i pieczęci.

Komisja i minister zaakceptowali

Skąd w ogóle pomysł na zmianę? Jak wyjaśnia Wojciech Obremski ze Starostwa Powiatowego w Słubicach, było to konieczne, ponieważ obecnie używane insygnia, przyjęte w 2000 roku, w 2014 roku otrzymały negatywną opinię Komisji Heraldycznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (zobacz uchwałę). Nowe, zaprojektowane przez Alfreda Znamierowskiego z Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego, zostały przyjęte pozytywnie. Radni również zaakceptowali przedstawione propozycje.

Autor koncepocji tak uzasadnił swój wybór.

Ze względów historycznych zasadne jest wykorzystanie orła brandenburskiego jako głównego elementu godła nowego herbu powiatu słubickiego. Czerwony orzeł - godło herbu Brandenburgii, występuje w wielu herbach polskich jednostek samorządowych, w tym herbach powiatów choszczeńskiego i drawskiego. Na terenie powiatu słubickiego jest w herbie Ośna Lubuskiego. W województwie lubuskim brandenburskiego orła mają w herbach miasta: Drezdenko, Gorzów Wlkp. i Kostrzyn nad Odrą (...) Orzeł nawiązuje kształtem do orła brandenburskiego, jaki widniał na chorągwi zdobytej w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Jak wyglądają nowe symbole?

Herb to czerwony orzeł brandenburski na białym tle nad błękitnym falistym paskiem, który reprezentuje Odrę. Flaga składa się z 3 pasów: czerwonego, białego i błękitnego. Pierwszy z nich, u góry, jest największy (jest trzy razy szerszy niż dwa pozostałe).

Z kolei sztandar powiatu z jednej strony zawiera godło Polski, a z drugiej godło powiatu i jego nazwę oraz biało czerwone pasy po bokach, symbolizujące słupy graniczne. Pozostałe insygnia, jak baner, flaga stolikowa i pieczęć są podobne, nawiązują do kolorów i proporcji flagi oraz zawierają wizerunek nowego herbu.

powiat herb

powiat flaga

Kiedy zaczną obowiązywać nowe insygnia?

Uchwała wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego. Dopiero wtedy będzie można oficjalnie używać nowego herbu i flagi powiatu słubickiego.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama