Słubice: 10 grudnia 2019   |   Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
reklama
reklama

Umowa podpisana. Niedługo ruszy remont SOR-u

Słubicki szpital podpisał umowę na rozbudowę i modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Prace rozpoczną się po uzyskaniu niezbędnego pozwolenia i… potrzebnych środków. Sam remont będzie wiązać się z pewnymi niedogodnościami dla mieszkańców, ale po jego zakończeniu SOR będzie jednym z najnowocześniejszych w regionie.

umowa SOR

O tym, że Szpital Powiatowy im. prof. Z. Religi w Słubicach otrzymał dofinansowanie na rozbudowę i modernizację SOR-u, informowaliśmy jeszcze w marcu (ZOBACZ). Teraz projekt wchodzi w kolejny etap.

30 października prezes zarządu szpitala Łukasz Kaczmarek podpisał umowę z wykonawcą - spółką IT-Tender z Plewisk (woj. wielkopolskie), którą repreezntował Piotr Mika. Szefowi naszej lecznicy w tej ważnej chwili towarzyszył starosta Leszek Bajon.

Nowoczesny SOR

Jak zmieni się słubicki SOR? Przypomnijmy, przebudowany czterokondygnacyjny budynek być wyposażyony w nowoczesny sprzęt, a nowy, dwustanowiskowy podjazd dla karetek będzie spełniał wymagania ministerstwa zdrowia i Unii Europejskiej.

Dodatkowo w okolicach ul. Rzepińskiej powstanie nowoczesne i spełniające wymogi lądowisko dla śmigłowców wraz z drogą dojazdową. W razie potrzeby nowy oddział, a także lądowisko będą służyly również sąsiadom zza Odry.

- Możemy śmiało stwierdzić, że jest to pierwszy, ale i najważniejszy krok w kierunku dostosowania szpitala do warunków i wyposażenia na poziomie europejskim – podkreśla Ł. Kaczmarek, podkreślając, że po modernizacji słubicki SOR będzie najnowocześniejszym tego typu oddziałem w regionie.

Inwestycja rozpocznie się w momencie spełnienia wymagań formalnych – obecnie szpital czeka na wydanie zamiennego pozwolenia na budowę. Prace mają zakończyć się w I kwartale 2021 roku.

Będą niedogodności

Niestety, modernizacja będzie wiązała się z pewnymi niedogodnościami. Jak przyznaje Ł. Kaczmarek, zamknięte będzie wejście na SOR od ul. Nadodrzańskiej, co oznacza, że zarówno pacjenci przywożeni karetkami, jak i ci, którzy zgłaszają się na oddział, korzystać będą z wejścia od parku przy ul. Kopernika. Nie będzie można również korzystać z wewnętrznego parkingu od strony ul. Nadodrzańskiej.

Jednak bardzo proszę mieszkańców o wyrozumiałość, będziemy robić wszystko, żeby te niedogodności zminimalizować – obiecuje Ł. Kaczmarek.

Potrzebny wkład własny

Koszt inwestycji to ok. 15,8 mln zł, z czego 8,5 mln zł to środki przekazane z UE i ministerstwa zdrowia. Reszta, czyli ok 7,3 mln zł, to wkład własny, który zgromadzić musi szpital. Ł. Kaczmarek przyznaje, że lecznica zwróciła się do gmin, a także do powiatu, z prośbą o wsparcie realizacji tej inwestycji (zapytamy samorządy o tę pomoc). Prezes liczy się również z tym, że będzie trzeba zaciągnąć kredyt.

Ł. Kaczmarek zdradził również, że szpital przymierza się do powołania fundacji, która będzie pomagała w zbieraniu środków dla szpitala, stanie się to najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Do tematu będizemy wracać.

---

Poniżej wizualizacje SOR udostępnione przez Starostwo Powiatowe w Słubicach.

SOR modernizacja_1

SOR modernizacja_1
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama