Słubice: 10 grudnia 2019   |   Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
reklama
reklama

Rajd Nysa-Odra z EuroJumelages

Wzmacniali kondycję i poznawali ciekawe miejsca w naszym regionie! Jak co roku Stowarzyszenie EuroJumelages zaprosiło chętnych na rajd rowerowo-pieszy. Tym razem uczestnicy odwiedzili Cedynę, Moryń i Chojnę. A po niemieckiej stronie zawitali do Bad Freienwalde i Niederfinow.

eurojum 1

Do udziału w tegorocznym IX Rajdzie Rowerowo-Pieszym EuroJumelages Nysa-Odra 2019 zgłosiło się 36 uczestników, w tym aż 27 seniorów! Od 11 do 15 września brali udział w rozmaitych wyprawach - zwiedzali na rowerach i pieszo okolice Cedyni, Morynia i Chojny, a jeden dzień spędzili za Odrą - poznając Bad Freienwalde i Niederfinow.

Uczestnicy byli podzieleni na grupy, przez trzy dni co rano wyruszali w innym kierunku na całodzienną wyprawę. Trasy rowerowe liczyły 50-60 km, a piesze – około 10 – i były dopasowane do możliwości rajdowiczów. Liczba zaliczonych kilometrów robi wrażenie – łącznie przejechali ich aż 196 km.

Odpoczynek, integracja, przygoda

Jak podkreśla Tomasz Miedwiediew, przewodniczący Stowarzyszenia EuroJumelages i pomysłodawca imprezy, piesze i rowerowe wyprawy są jedną z głównych aktywności tej organizacji. A sam rajd ma już swoją renomę i tradycję - jest organizowany niezmiennie od 2011 roku.

eurojum 2

- Poruszamy się wzdłuż biegu Nysy Łużyckiej i Odry, od źródeł w okolicach Liberca aż do Świnoujścia. Grupa piechurów i rowerzystów w trakcie wędrówek wzmacnia swoją kondycję fizyczną, zapoznaje się z atrakcjami turystycznymi regionu, a wieczorami podczas wspólnych spotkań wymienia się zdobytymi doświadczeniami – opowiada T. Miedwiediew.

Aspekt rekreacyjny i zdrowotny to jednak nie wszystko, bo jak zaznacza szef stowarzyszenia, rajd pełni jeszcze jedną ważną rolę. - To przede wszystkim świetna okazja do integracji osób z różnych grup społecznych, głownie seniorów - podkreśla.

Piękne widoki dla każdego

Jak imprezę oceniają uczestnicy? Sądząc po reakcjach, humory dopisywały im przez cały czas. - Już nie pamiętamy od kiedy bierzemy udział w tym rajdzie. Jest on obowiązkowym punktem naszych planów urlopowych. To cztery dni spędzone z przyjaciółmi, to czas doładowania energii przed nadchodzącą jesienią – mówią Beata i Sławek z Gorzowa.

A czy na trasie było trudno? Zdaniem Edwarda i Helena ze Słubic wcale nie! Oboje są przekonani, że każdy by sobie z nią poradził. Uwagę uczestników zwróciły uwagę też pozostałe elementy programu. Np. koncert patriotyczny na cmentarzu wojennym w Siekierkach. - Zrobił na mnie niesamowite wrażenie. A o widokach na trasach i odwiedzonych miejscach można opowiadać bez końca – dodaje Krystyna, również słubiczanka.

eurojum th

Organizacja rajdu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie zewnętrznych instytucji. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków województwa lubuskiego w ramach „Wojewódzkiego Programu na rzecz Osób Starszych”.

Adam Poholski, skarbnik stowarzyszenia i współorganizator rajdu, podkreśla, że w aktywnościach sportowo-rekreacyjnych realizowanych przez EuroJumelages uczestniczy co roku blisko 500 osób. Są to nie tylko rajdy, ale także spływy kajakowe, weekendy narciarskie czy pikniki wędkarskie.

Europejska pasja

- Stowarzyszenie jest członkiem europejskiego ruchu EuroJumelages, który obecnie skupia blisko 11 tys. członków z 13 krajów Europy. Łączy nas pasja i chęć do spędzania czasu z przyjaciółmi, poszerzania kontaktów, korzystania z dobrodziejstw przyrody a także wspieranie szczytnych projektów – mówi A. Poholski.

I tą właśnie pasją chcą zarażać innych! Kolejny, jubileuszowy rajdu odbędzie się w Szczecinie w terminie 9-13 września 2020 roku. Chętni mogą śledzić bieżące informacje w tej sprawie przez stronę www.jumelages.org.pl.

eurojum 3
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama