Słubice: 19 września 2019   |   Imieniny: Konstancja, January
reklama
reklama

Ruszyła modernizacja słubickiej oczyszczalni ścieków

Przed nami kolejny etap projektu związanego z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej w Słubicach. Tym razem prace ruszają na oczyszczalni ścieków. Czeka ją solidna modernizacja i rozbudowa.

zuws oczyszcz_1
Formalności załatwione - rusza modernizacja oczyszczalni ścieków

10 grudnia w siedzibie Zakładu Usług Wodno-Ściekowych odbyła się konferencja prasowa, na której prezes spółki Kazimierz Góra opowiedział o szczegółach inwestycji. Odbyło się też oficjalne przekazanie placu budowy firmie, która wykona modernizację. To spółka Hydro-Marko z Jarocina wyłoniona we wcześniejszym przetargu - na spotkaniu w Słubicach reprezentowana przez samą prezes Marię Plutę.

Co konkretnie zostanie wykonane? - Przedmiotem robót jest budowa i przebudowa istniejącego węzła biologicznego oczyszczania ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą – wyjaśnia K. Góra. Słubicka oczyszczalnia, która powstała w 1996 roku, wzbogaci się o nowy reaktor SBR, kluczowy element całej „układanki” w procesie technologicznym. To właśnie do niego trafiają ścieki i w nim odbywa się ich właściwe oczyszczanie. Zostanie również wybudowany dodatkowy punkt zlewczy, dołożona nowoczesna automatyka, a obecne urządzenia będą poddane modernizacji. Zagospodarowany zostanie również teren oczyszczalni.

Jak przekonuje K. Góra, dzięki zmianom nastąpi zwiększenie przepustowości oczyszczalni. A powstała w ten sposób rezerwa umożliwi przyjmowanie większość ilość ścieków. - Jest to niezbędne do uzyskania efektu ekologicznego, który został zapisany w umowie o dofinansowanie ze środków UE – dodaje prezes ZUWŚ.

Właśnie wspomniane środki unijne odgrywają tu kluczową rolę. Sam koszt rozbudowy i modernizacji oczyszczalni to 7,7 mln zł. Ale to tylko część większego projektu pt. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice”, o którym parokrotnie pisaliśmy. Obejmuje on kilka zadań, w tym trwającą równolegle renowację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Całkowity budżet to 68,5 mln zł, ale z tego ponad 35 mln pochodzi z funduszy UE. Przedsięwzięcie wspomógł pożyczką także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

zuws oczyszcz_2
Obecna oczyszczalna wzbogaci się o dodatkowy reaktor SBR

Jak w ogólne działa słubicka oczyszczalnia? Wyjaśnili nam to dokładnie eksperci ZUWŚ. Oczyszczalnia wykorzystuje proces biologicznego oczyszczania ścieków, oparty na technologii sekwencyjnych reaktorów porcjowych SBR. Proces oczyszczania polega na mechanicznym usunięciu zawiesin i części wleczonych na kratach, piaskowniku poziomym oraz pełnym biologicznym oczyszczaniu ścieków w reaktorach porcjowych, pracujących w oparciu o osad czynny napowietrzany drobno-pęcherzykowo. Proces wspomagany jest stosowaniem koagulantu PIX.

Tyle fachowego języka. Z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego najważniejsze jest to, aby po zmianach było lepiej, a cała inwestycja nie była zbyt uciążliwa. I tu dobra wiadomość, bo wykonawcy zapewniają, że modernizacja oczyszczalni nie będzie wiązać się z żadnymi utrudnieniami dla mieszkańców. Odbiór ścieków ma odbywać się bez zakłóceń.

Szacuje się, że prace potrwają do końca 2019 roku, a oddanie nowych urządzeń do użytku zaplanowano w I kwartale 2020 roku. Obecnie do sieci kanalizacji sanitarnej podłączonych jest 90% gospodarstw domowych z terenu gminy Słubice.

Do tematu będziemy wracać.

---

Zdjęcia udostępnione przez ZUWŚ.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama