Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Posłanki PO spotkały się w Słubicach z naszymi seniorami po to, żeby przedstawić im swój program „Polska Seniora”. Składa się z wielu różnych propozycji, mających ułatwić życie seniorom i ich opiekunom. O czym rozmawiano podczas spotkania?

spotkanie poslanki_PO

Platforma Obywatelska w całym kraju organizuje spotkania, których celem są konsultacje programu Polska Seniora. Jedno z nich odbyło się w Collegium Polonicum Słubicach 15 maja. Z naszymi seniorami spotkały się posłanki PO: Krystyna Szumilas (była minister edukacji narodowej), Dorota Rutkowska oraz Joanna Augustynowska (żadna z nich nie pochodzi z woj. lubuskiego).

O czym rozmawiały z seniorami? Posłanki przedstawiły 10 punktów programowych, które mają być punktem wyjścia do tworzenia specjalnego programu. Opiera się on na 3 filarach: godne, zdrowe i aktywne życie. A są wśród nich takie pomysły jak: zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury, zwolnienie z płacenia składek pracujących emerytów, przyznawanie czeków pomagających finansować opiekę nad seniorami czy finansowanie urlopów dla ich opiekunów.

Posłanki mówiły wiele o aktywizacji seniorów. Ich partia chce powoływać rady seniorów na każdym szczeblu samorządu, a w każdym powiecie miałoby działać biuro seniora, w którym starsze osoby mogłyby dowiadywać się, jak załatwiać np. sprawy prawne. Była też mowa o specjalnej karcie seniora uprawniającej do wielu zniżek. Rozmówczynie podkreślały, że program PO zawiera także działania prozdrowotne - głównie badania profilaktyczne, zniżki na leki i darmowe szczepienia.

Starosta Marcin Jabłoński, który był gospodarzem spotkania, przypomniał o tym, co już powiat robi w obszarze wspierania seniorów, czyli o rychłym utworzeniu w Słubicach Domu Dziennej Opieki dla Seniorów i o niedawno powstałej Powiatowej Radzie Seniorów.

Propozycjom posłanek przysłuchiwali się mieszkańcy, oczywiście głownie seniorzy, w tym również przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych. Nie mogło zabraknąć pytań o finansowanie tych pomysłów. Posłanki nie przedstawiły konkretów, ale z ich ust padło zapewnienie, że środki na takie działania na pewno się znajdą.

Czy taka argumentacja przekonała uczestników spotkania?  – Jak dla mnie dużo było w tym wyborczej retoryki, czyli mówienia o tym, co PO zrobi, jeśli wygra wybory i walki o głosy osób starszych. Choć sam program składa się z potrzebnych i ważnych rzeczy – powiedziała nam anonimowo jedna z obecnych na spotkaniu seniorek (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Ale nie wszyscy ocenili propozycje posłanek krytycznie. - Życzę wam powodzenia oraz tego, by to o czym mówicie, weszło jak najszybciej w życie - mówiła Leokadia Musolf, sekretarz rzepińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Również starosta Marcin Jabłoński jest optymistą. - Bardzo ciekawe spotkanie. Jestem przekonany, że będzie dla nas ważną inspiracją do dalszych dyskusji w ramach wspólnych działań z Powiatową Radą Seniorów – podsumował spotkanie.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.