Marcin Lewandowski dopiął swego! W szóstym, kolejnym starcie na mistrzostwach świata zdobył pierwszy, historyczny medal. 6 października w Doha (Katar) Polak wywalczył brązowy krążek na dystansie 1500 metrów, bijąc przy okazji własny rekord Polski – 3:31.46.

lewandowscy doha
Tomasz i Marcin Lewandowscy z upragionym medalem mistrzostw świata

Marcin Lewandowski (rocznik 1987) to weteran biegów średnich na świecie. Przez wiele lat jego koronną konkurencją był bieg 800 metrów i to właśnie na tym dystansie zdobywał tytuły mistrza Europy i ocierał się o podium mistrzostw świata na otwartym stadionie (dwukrotnie był czwarty).

Dwa lata temu postanowił spróbować swoich sił na 1500 metrów i to był przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Na pierwszych mistrzostwach świata był siódmy, potem sięgnął po tytuł halowego wicemistrza świata, następnie wicemistrza Europy, a teraz wywalczył upragniony medal na otwartym stadionie podczas mistrzostw świata w Doha. I to w jakim stylu!

Polak od samego początku biegł mądrze taktycznie, trzymając się końca stawki. Szaleńcze tempo narzuciła dwójka Kenijczyków. Wytrzymał je tylko najlepszy obecnie na świecie Timothy Cheruiyot, który przybiegł pierwszy z czasem 3:29.26. M. Lewandowski zaatakował na 300 metrów do mety. Na ostatniej prostej stoczył pasjonująca walkę o srebro z aktualnym mistrzem olimpijskim Taoufikiem Makhloufim z Algierii. Na mecie zmierzono im odpowiednio 3:31.38 oraz 3:31.46. Dla „Lewego” był to najszybszy bieg w karierze i nowy rekord Polski.

lewy podium
Podium biegu na 1500 metrów

Bieg z udziałem Polaka można zobaczyć na stronie TVP Sport.  KLIKNIJ

Poniżej wywiad z Marcinem Lewandowskim, tuż po finalowym biegu, w stacji Eurosport.

Marcin Lewandowski to wychowanek trenera Piotra Kiedrowicza, założyciela Słubickiej Akademii Biegowej. Pierwsze sportowe kroki stawiał właśnie w naszym mieście. W 2008 roku, po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, został uhonorowany tytułem ambasadora Słubic. Obecnie reprezentuje barwy Zawiszy Bydgoszcz, gdzie jest trenowany przez swojego brata Tomasza, notabene absolwenta Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach i byłego zawodnika Lubusza Słubice. Warto dodać, że Tomasz Lewandowski to także trener Patrycji Wyciszkiewicz, która na tej samej imprezie wywalczyła srebrno w sztafecie 4x400 kobiet.