Słubice: 19 września 2019   |   Imieniny: Konstancja, January
reklama
reklama

Tak było na Narodowym Biegu Stulecia (foto)

11 listopada Słubice były gospodarzem jednego ze stu biegów niepodległościowych zorganizowanych w całej Polsce pod hasłem "Od Bałtyku do Tatr". 10-kilometrową trasą prowadzącą ulicami Słubic pobiegło blisko 150 osób. Było biało-czerwono, radośnie i bardzo pozytywnie. Zobaczcie sami.

Bieg stulecia
Na starcie biegu stanęło blisko 150 osób

Impreza odbyła się 11 listopada i była jednym z najważniejszych punktów obchodów setnej rocznicy niepodległości Polski w Słubicach. Trafiła także do ogólnopolskiego programu „Od Bałtyku do Tatr”, w ramach którego w całym kraju o tej samej porze (godz. 11.11) odbyło się 100 biegów dla uczczenia tej wyjątkowej rocznicy.

W związku z tym bieg w naszym mieście miał także wyjątkową oprawę. Przed startem odśpiewano wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, a Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zadbał o to, aby trasa – po raz pierwszy w historii słubickich biegów - miała oficjalny atest. Pomiaru dokładnych 10 km dokonał specjalista certyfikowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Na uczestników czekał bogaty pakiet startowy: okolicznościowa koszulka (oczywiście w polskich barwach), podręczny plecaczek, a dla tych, którzy ukończyli bieg, efektownie wyglądający medal w kształcie Polski, dyplom uczestnictwa oraz biało-czerwona flaga. I oczywiście dobrze zaopatrzona gastronomia: woda, owoce, ciepła zupa.

A kto na mecie zameldował się pierwszy? Najszybsi byli biegacze z Frankfurtu - Hannes Hähnel wśród mężczyzn oraz Cathleen Meier wśród kobiet. Ten pierwszy, notabene także zwycięzca tegorocznego "Biegu bez granic", uzyskał kapitalny czas 32:28 zdecydowanie prowadząc od startu do mety. W przypadku kobiet rywalizacja była dużo bardziej zacięta. Pierwotnie zwycięstwo przyznano Oli Guzik z Kunic (44:52), ale po dokładnej weryfikacji okazało się, że o 7 sekund szybsza była od niej Cathleen Meier (44:45), którą pierwotnie wpisano jako… mężczyznę. Na podium uhonorowano jednak obie panie.

Spośród mieszkańców naszej gminy najszybszy był utalentowany triathlonista Rafał Borowiak (37:48 i 3 miejsce open) oraz wspomniana O. Guzik. Świetnie spisały się także nastoletnie biegaczki Lubusza Słubice (klub był współorganizatorem) – Maja Smolarczyk i Natalia Kiedrowicz, które zajęły odpowiednio 3 i 4 miejsce.

Bieg stulecia
Na trasie byli obecni także kibice

Miłą niespodzianką była obecność wicemistrza świata i rekordzisty Polski w biegu na 800 metrów Pawła Czapiewskiego, który z uśmiechem na ustach przebiegł cały dystans (jego czas to 55:09). Na trasie pojawił się także nasz utalentowany płotkarz Jakub Czak, tym razem jednak w roli kibica. Warto także podkreślić rolę tych ostatnich. Byli obecni na trasie, gorąco dopingowali i wspierali biegaczy w trudnych chwilach.

A co za metą powiedzieli zwycięzcy? – Lubię biegać w Słubicach, bo nasza trasa jest szybka i prosta, można tu osiągać dobre czasy. Organizacja była super, piękny stadion, dobre warunki pogodowe – mówiła zadowolona O. Guzik. Wtórował jej H. Hähnel. – Bieganie w Słubicach zawsze sprawa mi przyjemność, organizacja była dobra. Chętnie wezmę udział w kolejnych edycjach. A dziś mógłbym nawet pobiec jeszcze szybciej, gdyby ktoś mocniej mnie naciskał – powiedział z uśmiechem.

To właśnie on i jego koleżanki i koledzy zza Odry byli jednym z jaśniejszych punktów niepodległościowej imprezy. Przystrojeni w biało-czerwone barwy, czapki, kapelusze, kotyliony, stanowili około 1/3 wszystkich uczestników. Mieli nawet naszą flagę i skandowali "Jeszcze Polska nie zginęła...".

Bieg stulecia
Ważną dla Polski rocznicę świętowali także Niemcy

Znaczenie tego gestu podkreśla Arkadiusz Sowa, słubiczanin pracujący w Miejskim Związku Sportu we Frankfurcie, organizacji, która była partnerem zawodów. – To budujące, że tak dużo biegaczy z Niemiec w tak wspaniały sposób świętowało ważny dzień dla Polski. Myślę, że to kolejny, istotny krok w naszej współpracy – mówił za metą.

Wagę imprezy docenił sam wojewoda lubuski Władysław Dajczak, który choć nie mógł stawić się osobiście, do organizatorów i uczestników przysłał list. - Cieszę się, że na terenie woj. lubuskiego w tak uroczysty sposób celebrujemy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dziękuję państwu za tę dzisiejszą wspólnotę, dziękuje szczególnie za obecność młodym ludziom, to wy musicie pamiętać o słowach, że wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią zabiegać i pielęgnować – napisał.

Bieg stulecia
Paweł Czapiewski, Mariusz Olejniczak, Ryszard Chustecki

Zadowolony z przebiegu zawodów był Ryszard Chustecki, główny pomysłodawca i motor napędowy całego przedsięwzięcia. – Celem biegu było uczczenie 100-lecia niepodległości państwa polskiego. I to się udało. Jestem dumny, że tyle słubiczan i frankfurtczyków, chciało świętować w ten właśnie sposób. Czuję wielką radość i wielką satysfakcję – powiedział w rozmowie z naszym reporterem.

Rangę biegu podniosła obecność przedstawicieli władz gminy i powiatu, którzy nie tylko wsparli finansowo imprezę, ale za metą osobiście gratulowali i wręczali medale uczestnikom. Na zawodach byli: burmistrz elekt Mariusz Olejniczak, wicestarosta Leopold Owsiak, radny Jarosław Sadowski, szef SOSiR-u Zbigniew Sawicki, a podczas otwarcia także starosta Marcin Jabłoński.

Jak było podczas Narodowego Biegu w Słubicach możecie zobaczyć w naszej fotorelacji. Zapraszamy do oglądania zdjęć! Komplet wyników znajdziecie TUTAJ.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama