Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Firma, chcąc uzyskać licencję na działalność bukmacherską w Polsce musi dostosować się do przepisów obowiązujących w naszym kraju. Wiele z tych przepisów stworzonych zostało w celu zapewnienia bezpieczeństwa graczom.

pilka zaklady

Zapewnienie graczom lepszej ochrony w szerokim rozumieniu znaczenia tego słowa było jednym z głównych założeń nowelizacji ustawy hazardowej, która przeprowadzona została w końcówce 2016 roku. W jaki sposób i jakimi środkami postanowiono zrealizować te założenia? Jakie są tego efekty po roku obowiązywania nowego prawa? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Mniej nielegalnych bukmacherów

Dzięki nowemu prawu hazardowemu (obowiązuje od kwietnia 2017), w którym zapisano możliwość blokowania stron internetowych prowadzonych przez nielegalnych bukmacherów, ich liczba na polskim rynku została mocno zredukowana. Zmiany są naprawdę duże, bo jeszcze kilka lat temu polski rynek zakładów wzajemnych był zajęty przez nielegalne firmy aż w 90%, podczas gdy na początku 2018 r. wartość ta zmalała do poziomu ok. 60%. Wiele zagranicznych firm (bez polskiej licencji) po prostu wycofało się z działalności na polskim rynku, co oznacza, że również ryzyko trafienia na nielegalnego bukmachera jest niższe (wskazówki, jak nie trafić przypadkowo na taką firmę zostały opisane na WygranaOnline).

Łatwość rozpoznania nielegalnego bukmachera

Prawo hazardowe zobowiązuje bukmachera do podawania na stronie internetowej szczegółowych informacji na temat podmiotu, który odpowiada za daną markę. Na stronie www firmy organizującej zakłady muszą więc znaleźć się jej dane adresowe, a także numer licencji, na podstawie której prowadzona jest działalność w Polsce. Poza tym, jeśli nazwa firmy świadczącej usługi bukmacherskie nie jest ujęta na liście licencjonowanych firm dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, jednoznacznie wskazuje to na to, że bukmacher ten nie posiada wymaganego zezwolenia na działalność.

Ochrona niepełnoletnich

Prawo hazardowe uniemożliwia obstawianie wyników osobom niepełnoletnim. Z tego względu bukmacherzy są zobowiązani do weryfikacji wieku graczy – zarówno w punktach naziemnych, do których nieletni nie mogą być wpuszczani, jak i w Internecie. Weryfikacja online najczęściej odbywa się poprzez przesłanie skanu dowodu tożsamości gracza. Ponadto firmy bukmacherskie muszą jasno informować, że ich usługi są dostępne dla osób powyżej 18. roku życia.

Gwarancja bezpieczeństwa środków

Już na etapie weryfikacji wniosku Ministerstwo Finansów dokładnie prześwietla kondycję finansową firmy. Dopiero po udowodnieniu pełnej wiarygodności ekonomicznej i braku ryzyka związanego z niewypłacalnością firma może otrzymać licencję. W tym celu stosuje się wysokie wymagania, np. odnośnie do kapitału zakładowego spółki, który musi być wielokrotnie wyższy (minimum 2 mln zł) niż standardowo w przypadku spółek akcyjnych i z o.o.

Bezpieczeństwo danych

Ochrona nie tylko pieniędzy, ale również danych graczy jest ważnym elementem polityki bezpieczeństwa wymuszanej na bukmacherach przez obowiązujące prawo. Każda firma, która chce legalnie działać na polskim rynku, musi zapewnić taki sposób przetwarzania i gromadzenia danych, aby nie zostały wykorzystane w niepożądany i niezgodny z przepisami sposób. Oczywiście w tej kwestii zastosowanie mają również przepisy RODO.

Ochrona przed uzależnieniem od hazardu

Ponieważ uznano, że hazard, jakim jest obstawianie rezultatów wydarzeń za pieniądze, może prowadzić do uzależnienia, postanowiono nałożyć na bukmacherów obowiązek informowania o potencjalnym ryzyku. Z reguły taka informacja ma formę komunikatu wyświetlanego na stronie internetowej firmy albo tabliczki w punkcie naziemnym.

Wymagany regulamin

Jednym z elementów zwiększających pewność i poczucie bezpieczeństwa gracza jest konieczność udostępnienia regulaminu rozgrywki. Wszystkie zasady, na podstawie których odbywa się obstawianie wyników, powinny być jasno wyłożone właśnie w regulaminie. Każda firma bukmacherska ma obowiązek jego publikacji na stronie internetowej, na której przyjmowane są zakłady.

Wysokie kary

Aby zniechęcić bukmacherów do łamania prawa i oferowania usług niezgodnie z ustawą, zapisano w ustawie bardzo dotkliwe kary za niestosowanie się do obowiązujących przepisów. W wielu przypadkach mogą one iść nawet w grube miliony złotych, co powinno być wystarczającym czynnikiem odstraszającym. Ponadto, za organizowanie gier hazardowych bez zezwolenia przewidziano również możliwość zastosowania kary pozbawienia wolności do lat 3. Trzeba wspomnieć, że graczom korzystającym z usług takich firm również grożą kary finansowe, choć o nieco mniejszej wysokości (ale nadal bardzo wysokie). Warto więc wybierać wyłącznie legalnych bukmacherów.

[artykuł partnerski]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 ProWorker 2018-08-22 07:30
No i? A moze by tak podali legalnych bukmacherow ja znam akurat.Nie wiem co ten artykul ma wniesc ale dobra.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.