Słubice: 18 sierpnia 2019   |   Imieniny: Helena, Ilona, Bogusław
reklama
reklama

Dwumiasto w artystycznym obiektywie Anny Panek-Kusz

„Wizje przestrzeni” to tytuł nowej wystawy fotografii, których autorką jest słubiczanka Anna Panek – Kusz. Opowiadają o znanych mieszkańcom miejscach, ale w inny sposób. Transparentne, refleksyjne kadry pozwolą spojrzeć na domy, parki, ulice w zupełnie inny sposób…

panek kusz_spacer

- Wybierając kadr, zmieniamy rzeczywistość w obraz. Dlatego też nigdy nie możemy mieć pewności co do tego, co pokazuje nam fotografia – mówi nieco przewrotnie Anna Panek-Kusz. Tworząc swoją najnowszą wystawę, wykorzystała pewną niepewność wpisaną w fotografię – czy obraz fotograficzny jest rzeczywistością, czy tylko złudzeniem?

Wybrała się w fotograficzną podróż po Słubicach i Frankfurcie. Co chciała pokazać w swoich pracach? - Pozostawiam dla wyobraźni przestrzenie miejsc znanych. Dostarczam kadry ulic, parków, domów. Poprzez symetryczne podziały, odbicia i zwielokrotnienia sprawiam, że sfotografowana przestrzeń, tak materialna na co dzień, przestaje być rzeczywista, choć nadal znajoma w detalu, formie, nastroju. Inna, ale bliska – może to właśnie ta z przyszłości – opowiada A. Panek-Kusz. Odwołała się do słów Gastona Bachelarda, który powiedział, że „obraz jest tworzony dzięki współpracy pomiędzy realnym i nierealnym”.

Jerzy Olek, artysta plastyk z tytułem profesorskim i teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną, podkreśla, że nowa seria fotografii Anny Panek-Kusz jest transparentna (czyli przezroczysta i łatwa do rozpoznania) i refleksyjna (dająca do myślenia). - Zastosowane przez nią środki wyrazu, takie jak symetria, zdyscyplinowana asymetria czy lustrzane odbicie otwierają przed dociekliwym umysłem obszerne i intrygujące pole możliwych interpretacji – uważa J. Olek.

Chcecie się przekonać, jak wygląda artystyczne oblicze Słubic i Frankfurtu? Zapraszamy na występ. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Termin: 07.06.2019, godz. 18. Miejsce: Galeria OKNO w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury

---

Anna Panek-Kusz – urodziła się w 1975 r. Magister fotografii, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Na gruncie zawodowym łączy działalność twórczą z prowadzeniem galerii sztuki oraz organizacją wydarzeń artystycznych. Swoje prace wystawiała w Polsce i za granicą. Jej główne realizacje autorskie to „Formy”, „Ikony”, „Kim jesteś, o czym marzysz?”, „Genesis”. Od 2002 r. kurator Słubickiej Galerii OKNO, która działa w oparciu o jej autorski program wystawienniczy (fotografia i nowe media) oraz edukacyjny, o transgranicznym charakterze. Pomysłodawca i koordynator wielu międzynarodowych przedsięwzięć, warsztatów i projektów artystycznych. Od 2010 r. wspólnie z Jerzym Olkiem i Michaelem Kurzwellym współtworzy Festiwal Nowej Sztuki – lAbiRynT. Swoje teksty publikowała m.in. w „Fotografi i”, „Foto”, „Świecie Obrazu”. W 2006 r. została uhonorowana medalem i tytułem „Lubuski Animator Kultury”. Jej rolę w kształtowaniu kultury na pograniczu polsko-niemieckim docenił również Land Brandenburgia, przyznając jej w 2014 roku order za szczególne osiągnięcia. W tym samym roku Rada Miejska Słubic nadała jej tytuł: Ambasadora Słubic. Cztery lata później otrzymała nagrodę kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy to dobry pomysł, aby Słubice i Frankfurt ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama