Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
reklama

Andrea Müller i jej "Chopin babci"

Andrea-Yvonne Müller to Niemka, która otwarcie mówi, że kocha Polskę i całkiem nieźle nauczyła się naszego języka. W ramach tej nauki napisała też opowiadania, o których opowie podczas spotkania autorskiego w Collegium Polonicum. Książka nosi tytuł: „Großmamas Chopin - Chopin babci”.

chopin babci

Miłość do Polski Andrei Müller zaczęła się od pierwszego urlopu w naszym kraju. Choć ten zaczął się pechowo, bo tuż za granicą zachorował jej młodszy syn. Potem zepsuł się samochód. A w Mielnie, w wakacyjnym szczycie nie było noclegów dla 5-osobowej rodziny. Ale wtedy okazało się, że Polacy są bardzo pomocni. Tak bardzo, że Andrea Müller do dziś wspomina te wszystkie osoby, które tego lata stanęły na jej drodze i pomogły jej i jej rodzinie.

O swojej historii opowiada w krótkim filmie.Po powrocie do domu zaczęła uczyć się języka polskiego. W ramach tej nauki pisała różne opowiadania. Właśnie ukazały się one drukiem – książka pt. „Großmamas Chopin – Chopin babci”, ukazała się w berlińskim wydawnictwie Treibgut. Książka jest dwujęzyczna – obok siebie umieszczone zostały polskie i niemieckie teksty. Ilustracje do książki przygotowała Marzena Grzybowska.

Kim jest Andrea Müller? Pracuje dla Märkische Allgemeine Zeitung jako dziennikarka. Zajmuje się również tematyką polsko-niemiecką, jest autorką m.in. cyklu artykułów o Niemcach mieszkających w Polsce, spotkała się z artystami Kabaretu “Piwnica pod Baranami” z Krakowa, żeby napisać o nich do niemieckiego dziennika.

Oprócz tego prowadzi na You Tube wideoblog pod tytułem „Niemka kocha Polskę”, jest autorką strony www.niemka-kocha-polske.de.

Spotkanie autorskie z Andreą Müller odbędzie się 21 lutego o godz. 15 we Frankfurcie przy Karl-Marx-Str. 182 (blok O). Poprowadzi je Ilona Czechowska z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina. Wstęp wolny.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama