Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
reklama

Teatr Małe CoNieco z nominacją na wojewódzkie jasełka

Tegoroczny Program Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE rozpoczął się, jak zwykle, od spotkań jasełkowych. Na scenie SMOK-a swoje wersje bożonarodzeniowych przedstawień pokazały dwie grupy teatralne: ze Świecka i z Czarnowic. Ta ostatnia będzie reprezentować nasz powiat na etapie wojewódzkim.

jaselka

Jak ciekawie na scenie opowiedzieć historię o narodzeniu Jezusa? Tak, to możliwe! Przekonała się o tym publiczność zebrana w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. 15 stycznia odbyły się tam powiatowe eliminacje Lubuskich Spotkań Jasełkowych, które są jednym z elementów Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE. Przypomnijmy, ten program w naszym województwie realizuje Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze oraz samorządy lokalne, domy, ośrodki i centra kultury.

Do słubickich eliminacji zgłosiły się trzy grupy: młodzi artyści ze świetlicy wiejskiej w Świecku, Mądre Sowy z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Gubinie i Teatr Małe CoNieco ze Szkoły Podstawowej z Czarnowic. Grupa z Gubina nie dojechała, więc ostatecznie widzowie i jury obejrzeli dwa przedstawienia.

Jako pierwsze swoją jasełkową historię opowiedziały dzieci ze Świecka. Zagrały lekko, z dziecięcą prostotą i radością – choć pojawiła się i trema. Nie ma co się dziwić, na dużej scenie, przed publicznością gra się trudniej.

Jako drugi na scenę wszedł teatr z Czarnowic. Pokazał historię nieco inną niż zwykle: opowiedzianą z perspektywy zwierząt, które były w stajence. A między nimi jak między ludźmi: kłótnie, wyciąganie starych przewinień i rozliczanie za nie, obmowy a nawet bójki… Niespodziewany gość, osiołek, spotkał się z odrzuceniem z ich strony. Dopiero kiedy wyjaśnił, kogo przywiózł na swoim grzbiecie, wiadomość, że w stajence narodziło się niezwykłe dziecko, sprawiło, że i zwierzęta zastanowiły się nad swoim zachowaniem. Przedstawienie dopełniła muzyka grana na żywo na akordeonie i bębnie.

To właśnie mali aktorzy z Czarnowic otrzymali nominację do etapu wojewódzkiego, grupa ze Świecka otrzymała wyróżnienie od jury, w którego składzie zasiedli m.in. Małgorzata Pasternak (SMOK) oraz Henryk Lechelt.

- Jak się pozwala dzieciom robić swoje, to wychodzą naprawdę fajne rzeczy. Potem należy je ociosać, ale to właśnie o to w tym chodzi. Wszystko w swoim czasie. Nie jestem niezadowolony – mówi z uśmiechem Krzysztof Irysik, który wraz z żoną od 23 lat prowadzi Teatr Małe CoNieco. Instruktor przyznaje, że scenariusz tego spektaklu powstał już 15 lat temu. A muzyka pochodzi z książki z 1863 roku. – Nie graliśmy tego ani razu, próbowaliśmy, ale wtedy się nie udało. Żona zaproponowała powrót do tego scenariusza i zrobiliśmy to wspólnie – podsumowuje K. Irysik.

Finał wojewódzki, oczywiście z udziałem Teatru Małe CoNieco, odbędzie się 30 stycznia.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z przeglądu.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama