Słubice: 12 grudnia 2019   |   Imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
reklama
reklama

W Słubicach dobrze wiedzą „jak czytać” (foto)

Mamy naprawdę dobrą wiadomość: młodzi ludzie lubią i czytają książki! Udowodniło to uczniowie słubickich podstawówek i SOSW, którzy przyszli do biblioteki, żeby wziąć udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. A ich nieco starsi koledzy z liceum czytali na szkolnym boisku.

Jak nie czytam jak czytam

To nie czary-mary, a najprawdziwsza prawda: słubickie dzieci pokazały, że czytają książki i lubią to robić! Każdy z nich przyszedł do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach z ulubioną książką. Po to, żeby bić rekord we wspólnym czytaniu!

Głównym pomysłodawcą akcji „Jak nie czytam, jak czytam” jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, a organizatorami akcji lokalnych biblioteki szkolne, publiczne i pedagogiczne, szkoły oraz inne instytucje. Jak podają organizatorzy, w 2018 roku w przedsięwzięciu zadeklarowały udział aż 2502 instytucje z całego kraju. W tym gronie znalazła się słubicka biblioteka – oraz Zespół Szkół Licealnych im. Z. Herberta.

Książka lekarstwem na nudę

Ponad 100 zapalonych miłośników książek ze szkół podstawowych i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego spotkało się na trawniku za biblioteką. I czytali: na kocach, na leżąco, na siedząco, na głos, po cichu…

Przygotowali też hasła promujące czytelnictwo. Co uczniowie myślą o czytaniu? „Książka uczy, książka bawi i jest naszą przyjaciółką, szanuj książki, dbaj o książki”, albo „Czytaj książkę, nie smuć się!”, czy też „Gdy książkę przeczytamy, to wiedzę większą mamy”. Inni ogłosili: „Książki to mój świat na wyciągnięcie ręki, czytanie uzależnia, lek na głowę jest w aptece, a na nudę i bibliotece”, „Książki to najlepsi przyjaciele więc czytam ich wiele”.

Raz, dwa trzy, wiedźma patrzy….

Dzieciom w czytelniczych przygodach towarzyszyły radosna i grzeczna Małgosia, oraz nieco bardziej groźna Wiedźma – w te role wcieliły się dwie aktorki z Teatru EDU-ARTIS z Krakowa. – Małe paskudy, jak ktoś nie będzie mnie słuchał, to go zamienię w żabę – straszyła Wiedźma - i zapraszała do gier i zabaw na powietrzu.

Nie mogło zabraknąć oczywiście gry znanej jako „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. Najlepsi otrzymali w nagrodę medale z balonów i kolorowe wesołe naklejki, które kryły niespodziankę. Zgodnie z groźbą Wiedźmy, ten, kto odklei je przez 18 urodzinami zamieni się… a jakże, w żabę. Na szczęście nie wszystkie czary Wiedźmie wychodziły. A Małgosia częstowała wszystkich słodyczami. Na grach i zabawach przy muzyce czas upływał bardzo szybko.

Zaczytany – i nie posprzątany

Dzieci chętnie opowiadały o ulubionych książkach. – Moja opowiada o piaskowym wilku, którego poznała, a potem zaprzyjaźniła się mała dziewczynka. Dostałam ją od kolegi bardzo dawno temu i przeczytałam chyba ze 3 razy – mówiła Lena. A jej koleżanka pokazała książkę pt. „Zezia, Giler i Olczak”. – Mam ją po siostrze, jest taka ciekawa! Kojarzy mi się z moim życiem, odnalazłam w niej siebie – przyznała Klaudia.

- Książki to bardzo fajna zabawa, one rozwijają umysł – powiedział Tomek. I przyznał, że zdarzyło mu się tak zaczytać, że zapomniał zrobić to, co kazała mu mama… - Mama mówiła, żebym wyniósł śmieci, opróżnił zmywarkę, a ja nie słyszałem, czytałem cztery godziny po powrocie ze szkoły, bez przerwy. I nie posprzątałem – przyznał dziewięciolatek.

Starsi też czytali

O pozytywnych aspektach czytania nie zapomnieli też uczniowie słubickiego ogólniaka. Pogoda sprzyjała więc spora grupą udali się na szkolne boisko i tam niczym na pikniku chłonęli kolejne wersy przyniesionych ze sobą książek. W czytanie towarzyszyli im oczywiście nauczyciele.

- Trzeba to częściej powtarzać, bo było ciekawie i sympatycznie. Na dodatek zintegrowało całą społeczność szkolną. Czytało naprawdę wiele osób – powiedziała nam Dorota Rutka z Zespół Szkół Licealnych im. Z. Herberta.

Zabawa, książki, słońce - czego trzeba więcej, żeby przedpołudnie było udane? Zobaczcie to sami w naszej fotorelacji (autorem zdjęć z LO jest D. Rutka).

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama