Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Poznaj polskie ogrody autorstwa Petera Lenne

Kto lubi spacerować po pałacowych ogrodach? Choć to zima, Collegium Polonicum zaprasza na wędrówkę po mistrzowskich ogrodach właśnie – czyli po wystawie o polskich aranżacjach autora m.in. Lenneparku z Frankfurtu. Okazuje się, że pozostawił po sobie dziedzictwo również w naszym kraju.

Lennepark
Lennepark we Frankfurcie upodobali sobie m.in. biegacze

W Collegium Polonicum już można oglądać dwujęzyczną wystawę pt. „Mistrzowskie jak rzadko które…”. Jej tematem są ogrody z XIX wieku, których twórcą jest Peter Joseph Lenné, jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych architektów krajobrazu tego czasu.

Stworzył parki m.in. w Berlinie, Poczdamie, Magdeburgu – i te ogrody znajdujące się po niemieckiej stronie są dobrze udokumentowane, ale położone po wschodniej stronie Odry są zdecydowanie mniej znane. Odkryć je można właśnie podczas zwiedzania wystawy.

Choć słubiczanom i frankfurtczykom dobrze znany jest przynajmniej jeden z ogrodów autorstwa byłego dyrektora generalnego Ogrodów Pruskich, noszący jego imię, czyli Lennepark w sąsiednim Frankfurcie. Czy wiedzieliście, że jest to drugi najstarszy park publiczny w Niemczech?

W Polsce Lenné zaprojektował parki m.in. w Zatoniu i Świnoujściu. Więcej można się o nich dowiedzieć odwiedzając wystawę, a także biorąc udział w wernisażu, podczas którego opowiedzą o niej polscy i niemieccy naukowcy zajmujący się ochroną dóbr kultury.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów w Berlinie i Brandenburgii przy współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. A w Słubicach pojawiła się dzięki współpracy takich instytucji jak Katedra Ochrony Zabytków Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Muzeum Pomorza w Greifswaldzie i Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.

Mistrzowskie ogrody można podziwiać od 8 stycznia do 31 marca. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 lutego o godz. 18. Wstęp wolny. Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama