Słubice: 17 października 2018   |   Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumiła
reklama
reklama

Poznaj polskie ogrody autorstwa Petera Lenne

Kto lubi spacerować po pałacowych ogrodach? Choć to zima, Collegium Polonicum zaprasza na wędrówkę po mistrzowskich ogrodach właśnie – czyli po wystawie o polskich aranżacjach autora m.in. Lenneparku z Frankfurtu. Okazuje się, że pozostawił po sobie dziedzictwo również w naszym kraju.

Lennepark
Lennepark we Frankfurcie upodobali sobie m.in. biegacze

W Collegium Polonicum już można oglądać dwujęzyczną wystawę pt. „Mistrzowskie jak rzadko które…”. Jej tematem są ogrody z XIX wieku, których twórcą jest Peter Joseph Lenné, jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych architektów krajobrazu tego czasu.

Stworzył parki m.in. w Berlinie, Poczdamie, Magdeburgu – i te ogrody znajdujące się po niemieckiej stronie są dobrze udokumentowane, ale położone po wschodniej stronie Odry są zdecydowanie mniej znane. Odkryć je można właśnie podczas zwiedzania wystawy.

Choć słubiczanom i frankfurtczykom dobrze znany jest przynajmniej jeden z ogrodów autorstwa byłego dyrektora generalnego Ogrodów Pruskich, noszący jego imię, czyli Lennepark w sąsiednim Frankfurcie. Czy wiedzieliście, że jest to drugi najstarszy park publiczny w Niemczech?

W Polsce Lenné zaprojektował parki m.in. w Zatoniu i Świnoujściu. Więcej można się o nich dowiedzieć odwiedzając wystawę, a także biorąc udział w wernisażu, podczas którego opowiedzą o niej polscy i niemieccy naukowcy zajmujący się ochroną dóbr kultury.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów w Berlinie i Brandenburgii przy współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. A w Słubicach pojawiła się dzięki współpracy takich instytucji jak Katedra Ochrony Zabytków Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Muzeum Pomorza w Greifswaldzie i Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.

Mistrzowskie ogrody można podziwiać od 8 stycznia do 31 marca. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 lutego o godz. 18. Wstęp wolny. Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama