Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach podsumował działania promujące czytelnictwo. Szkoła wzięła udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, a także opracowała autorski projekt, który zachęcał do czytania książek.

czytelnictwo sosw

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wspomaga szkoły i biblioteki w rozwijaniu czytelniczych zainteresowań dzieci i młodzieży. Wspiera działania promocyjne, ale także przewiduje dotacje finansowe na zakup nowości wydawniczych. Z tej formy pomocy postanowił skorzystać słubicki SOSW. Dodatkowo szkoła przygotowała własny program, realizowany w tym samym czasie pt. „Książka odkrywa sekrety: uczy – bawi – wychowuje”.

Cały projekt obejmował wiele różnorodnych imprez związanych z czytelnictwem. Wzięli w nim udział wszyscy wychowankowie ośrodka, także z oddziałów przedszkolnych. Przygotowane imprezy podzielono na dwa moduły ze względu na wiek uczestników. Dla młodszych był „Zwierzyniec w literaturze”, a dla starszych „Książka nie gryzie. Warto przeczytać”. Koordynatorem działań była Maria Wałach, opiekun biblioteki w placówce.

- Szkoła, zgodnie z założeniami programu, nawiązała współpracę z rodzicami, a także z innymi placówkami oświatowymi, biblioteką, domem kultury, instytucjami samorządowymi i lokalnymi mediami - wyjaśnia M. Wałach.

W trakcie trwania programu książki zdominowały zajęcia lekcyjne, pozalekcyjne i terapeutyczne. Były obecne w szkole i internacie. Wychowankowie wzięli udział w Szkolnym Festiwalu Czytania, który obejmował m.in. „Kwadrans z książką”, „Głośne czytanie – umysłu rozwijanie”, czy „Szkolnym konkursie pięknego czytania”. Dzieci brały udział w konkursach, tematycznych lekcjach czy zajęciach bibliotecznych. Zorganizowano dwie wystawy: książek historycznych poświęconych pamięci zesłańców Sybiru i nowości wydawniczych.

SOSW zacieśnił także współpracę z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Słubice. Podopieczni ośrodka uczestniczyli w inscenizacjach, spotkaniach, projektach i konkursach organizowanych przez bibliotekę. Jednym z zadań było m.in. grupowe wykonanie plakatu promującego czytelnictwo. Dwóch uczniów dostało nawet wyróżnienie w konkursie plastycznym „Krecik”. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny „Selfie z książką” adresowany do uczniów, nauczycieli i rodziców.

czytelnictwo sosw_2

Ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie dyplomów osobom zaangażowanym w program nastąpiło 17 maja podczas uroczystości podsumowującej projekt. Wzięli w niej udział m.in.: Amelia Szołtun – członek zarządu powiatu słubickiego oraz Agnieszka Mińska dyrektor słubickiej biblioteki. Nastoletni czytelnicy otrzymali również nagrody ufundowane przez sponsorów.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.