Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Około 300 badaczy z różnych krajów zainteresowanych tematyką polską weźmie udział w IV Kongresie Polonoznawczym w Collegium Polonicum. Tematem tegorocznego spotkania naukowców będzie hasło "Płynne granice".

colpol 2015_010

Kongres odbędzie się w dniach 23-26 marca w gościnnych murach Uniwersytu Viadrina i w Collegium Polonicum. Weźmie w nim udział około 300 międzynarodowych ekspertów zajmujących się tematyką polską. Oficjalnego otwarcia dokonają dr Jakub Skiba, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Administracji, Koordynator do Spraw Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej oraz dr Dietmar Woidke, Prezydent Kraju Związkowego Brandenburgii i Koordynator Rządu Federalnego ds. Współpracy z Polską.

Referat otwierający kongres pt. „Granica i utopia” wygłosi urodzony w 1979 roku w Polsce, niemiecki pisarz Matthias Nawrat. Tego samego dnia odbędzie się otwarta dyskusja na temat „Płynne granice w (wschodniej) Europie – co mogą zrobić nauka i media?“.

- Badacze i publicyści będą dyskutować o tym, jak wobec sukcesów partii populistycznych i restryktywnych ustaw dotyczących mediów może udać się transfer niezależnych wyników badań naukowych do opinii publicznej. W dyskusji wezmą udział m.in. prof. Gwendolyn Sasse, dyrektor nowo powstałego Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich i Międzynarodowych w Berlinie, dr Gerhard Gnauck, warszawski korespondent dziennika „Die Welt“ oraz dr Manfred Sapper, redaktor naczelny pisma „Osteuropa“ - informują organizatorzy.

To jednak nie wszystko. W ciągu czterech dni kongresu naukowcy będą prezentować szczegółowe wyniki swoich badań. Przewidziane są interdyscyplinarne dyskusje m.in. na tematy geograficzne, historyczne, społeczne, kulturowe, językowe, gospodarcze czy też o prawnych aspektach granic. Szczegółowy program kongresu można znaleźć pod adresem www.polenforschung.de.

Organizatorami wydarzenia są Niemiecki Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt, Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce na Uniwersytecie Europejskim Viadrina, Center B/ORDERS IN MOTION na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum w Słubicach.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.