Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W Komendzie Powiatowej Policji w Słubicach odbyło się spotkanie podsumowujące działania jednostki w minionym roku. Zebrani zapoznali się z raportem przedstawionym przez komendanta. Co wynika z policyjnych statystyk?

policja spotkanie

Spotkanie odbyło się 13 lutego. Wzięli w min udział policjanci, pracownicy cywilni słubickiej komendy i zaproszeni goście. W ich gronie znaleźli się m.in. starosta słubicki Marcin Jabłoński, burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz, zastępca burmistrza Rzepina Krzysztof Pastuszak, prokurator rejonowy Małgorzata Fila, komendant Straży Granicznej w Świecku ppłk. Krzysztof Krawiec, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Słubicach st.kpt. Wojciech Śliwiński, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Mirosław Jesiołkiewicz oraz komendant SOK w Rzepinie Tadeusz Waszczyszyn.

Komendant Powiatowy Policji w Słubicach mł.insp. Rafał Wawrzyniak, w obecności swojego zastępcy podkom. Tomasza Kaczyńskiego i zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jerzego Głąbowskiego (notabene byłego szefa słubickiej policji), podsumował działania jednostki w 2016 roku. Komendant zapoznał zebranych z danymi statystycznymi dotyczącymi m.in. pracy wydziału kryminalnego, ruchu drogowego czy prewencji. Co mówią zebrane statystyki?

Wydział kryminalny

Jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne, do których zalicza się m.in. kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, pobicia, uszkodzenie ciała, uszkodzenie mienia, odnotowano spadek ich liczby. Jednocześnie słubicka jednostka odnotowała wzrost wykrywalności i z wynikiem na poziomie 47,30% może pochwalić się drugim miejscem w województwie pod kątem ogółu przestępstw kryminalnych. Pierwsze miejsce w garnizonie lubuskim zajmują słubiccy policjanci jeśli chodzi o wykrywanie sprawców kradzieży. Tu skuteczność wyniosła 48%.

Wydział kryminalny zajmuje się także sprawami narkotykowymi. W ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli we wszystkich prowadzonych sprawach ponad 7 kg marihuany, 1,5 kg amfetaminy, 292 tabletki ecstasy, nie licząc pozostałych środków odurzających jak heroina czy haszysz.

palety

Sytuacja na drogach

Nieznaczną poprawnę zanotowano w zakresie bezpieczeństwa użytkowników dróg w naszym powiecie. Zmniejszyła się liczba wypadków (z 40 w 2015 do 38 w 2016) i ich ofiar śmiertelnych (6 w 2015 do 5 w 2016). Policja odnotowała natomiast wzrost ilości kolizji (533 w 2015 do 642 w 2016), co - jak wskazują sami mundurowi - może być związane z częstszym wzywaniem policjantów na miejsce zdarzeń.

Funkcjonariusze skontrolowali w 2016 roku trzeźwość kierowców na drogach powiatu słubickiego ponad 32 tysiące razy. Pod wpływem alkoholu prowadziły 262 osoby, co oznacza spory spadek w porównaniu do 327 osób w roku 2015. Jeśli chodzi o dozwoloną prędkość na drogach z danych policyjnych wynika, że kierowcy przekroczyli ją w ubiegłym roku 2932 razy, a policjanci odebrali łącznie 40 praw jazdy.

drogowka slubice

Co słychać w prewencji?

To dział policji, którego aktywność jest najbliższa na co dzień zwykłym mieszkańcom. Funkcjonariusze prewencji patrolują nasze ulice, podejmują działania interwencyjne, zajmują się bezpieczeństwem nieletnich, przemocą w rodzinie, bezpieczeństwem naszych domów i mieszkań, towarzyszą nam na imprezach masowych. Policjanci wydziału prewencji podjęli w 2016 roku około 7500 interwencji.

W raporcie znalazło się także miejsce na podsumowanie programów profilaktycznych, w których mundurowi edukowali dzieci i młodzież w programach „Bezpieczne wakacje z Lupo” i „Bezpieczne Gimnazjum”, a także uczulali na bezpieczne spędzanie ferii i wakacji. Policjanci prowadzili także spotkania z osób starszych w programach „Bezpieczny i aktywny senior” czy „Seniorze nie daj się oszukać!”. W obszarze ich działania znalazło się również zapobieganie przemocy w rodzinie pod hasłem programu „Moc TAK, przemoc NIE” połączone ze szkoleniami interdyscyplinarnymi dla policjantów, kuratorów sądowych i pracowników socjalnych.

policja zatrzymanie

Najważniejsze sukcesy

Podsumowanie objęło także wyszczególnienie najbardziej spektakularnych sukcesów ubiegłego roku. Wśród nich znalazła się rozwiązana sprawa wartych 130 tysięcy złotych palet skradzionych w jednej z firm transportowych w Słubicach, odzyskanych leżaków o wartości ponad 60 tys. zł ukradzionych w Niemczech – i kolejna - rowerów o wartości 20 tys. pochodzących również z kradzieży za Odrą.

Policjanci doprowadzili także przed oblicze sprawiedliwości oszusta wysyłającego fałszywe wezwania do zapłaty w imieniu prokuratora Izby Celnej w Rzepinie. W grudniu 2016 udało się zatrzymać dwóch przestępców dokonujących oszustw metodą na rulon, a rok zamknął się zatrzymaniem dwóch młodych słubiczan w sprawie o pobicie w sylwestrową noc.

---

Podsumowując spotkanie komendant Rafał Wawrzyniak podkreślił dobrą współpracę policji z samorządami i podziękował za środki finansowe przekazane na zakup radiowozów, sprzętu służbowego i sportowego oraz oprogramowania. Zwrócił również uwagę na specyfikę i wymagania służby w rejonie przygranicznym. Podziękowania i życzenia dalszych sukcesów zostały skierowane do wszystkich pracowników Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.