Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Pity 2016 – kto może skorzystać ze wspólnego opodatkowania?

pitex

Z preferencyjnych zasad opodatkowania obniżających kwotę podatku mogą skorzystać osoby, które pozostają w związku małżeńskim. Obniżenie podatku do zapłacenia możliwe jest dzięki opodatkowaniu sumy dochodów wspólnie rozliczających się małżonków przy czym podatek określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy zsumowanych dochodów (tzw. wspólne opodatkowanie).

Dla wspólnie rozliczającego się małżeństwa jest to

ważne szczególnie wtedy, gdy dochody jednego z małżonków są wyższe od określonego w ustawie progu podatkowego. Stawka podatku obliczonego od dochodów poniżej 85.528 zł wynosi 18%, natomiast od dochodów przekraczających tę kwotę wynosi 32%. W przypadku, gdy dochody podatnika przekraczają wskazany próg podatkowy, wspólne rozliczenie z małżonkiem może skutkować opodatkowaniem dochodu w większej części niższą stawką podatkową, czy też opodatkowanie dochodów tylko stawką 18%. Czyli jest zdecydowanie korzystniejszą formą , niż rozliczanie się osobno.

Żeby jednak możliwe było wspólne roczne rozliczenie się z fiskusem na deklaracji PIT 37 , małżonkowie muszą spełniać wszystkie poniżej wymienione warunki:
  • pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
  • posiadali wspólnotę majątkową przez cały rok podatkowy
  • podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,  o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy,
  • nie korzystają z opodatkowania w formie podatku liniowego, ryczałtowego, karty podatkowej lub podatku tonażowego.

Pity 2016 - sposób obliczania podatku przy wspólnym rozliczeniu małżonków

Po spełnieniu powyższych warunków można przystąpić do obliczenia podatku od zsumowanych wspólnych dochodów osiągniętych w roku podatkowym przez małżonków. Wysokość podatku ustala się na obojga małżonków w podwójnej wysokości kwoty obliczonej od połowy łącznych dochodów małżonków. Druk deklaracji PIT-37 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody wspólnie z małżonkiem jak i indywidualnie, albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko.Podatnicy którzy chcą skorzystać z opodatkowania swoich dochodów łącznie z dochodami małżonka wypełniają na druku PIT 37 zarówno pozycje „podatnik”, jak również pozycje „małżonek”. Kolejność ustalają podatnicy. Trzeba jednak pamiętać że ustaloną kolejność  należy już zachować podczas wypełniania wszystkich części formularza oraz w składanych wraz z nim załącznikach.

Do wspólnego rozliczenia rocznego podatku konieczne jest, zgodnie z terminem przewidzianym w ustawie, czyli 30 kwietnia, złożenie wniosku o łączne opodatkowanie małżonków. Wniosek ten może być wyrażony na wspólnie składanej do właściwego urzędu skarbowego  deklaracji PIT 37. Aby zadeklarować wspólny sposób opodatkowania, należy zaznaczyć odpowiednie pola na formularzu PIT 37, czyli kwadrat 2 w pozycji nr 6. Kwadrat 2 wybierają podatnicy, którzy chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy.  Kwadrat 3. przewidziany jest dla wyjątkowych wypadków, przewidzianych w art.6a ust.1. ustawy o pit. kiedy wspólnego rozliczenia może dokonać podatnik po śmierci współmałżonka. Jest to możliwe , gdy osoba:

1) zawarła związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jej małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego;

2) pozostawała w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jej małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Pity 2017 - dane identyfikacyjne w formularzach podatkowych

Podczas wypełniania PIT w formie tradycyjnej oraz PIT przez Internet, bardzo ważne jest podanie prawidłowych danych identyfikacyjnych, takich jak: imię, nazwisko, datę urodzenia oraz identyfikator podatkowy PESEL lub NIP. Dzięki nim możliwa jest identyfikacja podatnika w systemie. Jeśli piszemy złe dane, system nie rozpozna nas jako podatnika.

Często zdarzają się sytuacje, gdy wypełniając PIT pozostawiamy puste pola. W takim wypadku organ skarbowy przyjmie, że podatnik wpisał 0 (zero). Jednak niektóre pozycje  formularza PIT 37 muszą być bezwzględnie wypełnione.

Dotyczy to w szczególności:
  • identyfikatora podatkowego,
  • wyboru sposobu opodatkowania,
  • podania celu złożenia zeznania,
  • informacji o załącznikach oraz
  • podpisu na zeznaniu.
Aby składane przez małżonków zeznanie PIT 37, było ważne, musi koniecznie zostać podpisane przez oboje podatników.

W przypadku wysyłania deklaracji PIT 37 drogą elektroniczną podpis został zastąpiony weryfikacją danych autoryzacyjnych, które podatnik podaje przed wysłaniem rozliczenia pit.

Pity 2016 - ulgi i odliczenia we wspólnym rozliczeniu małżonków

Wspólnie rozliczający się na formularzu PIT 37 lub PIT 37 online małżonkowie, zachowują prawo do ulg podatkowych i odliczeń. Jeśli dokonują odliczeń:
  • od dochodu (np. darowizny, wydatków na cele rehabilitacyjne, wydatków z tytułu ulgi internetowej, wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) lub
  • od podatku (np. z tytułu ulgi prorodzinnej), dołączają jeden wypełniony załącznik PIT/O.
Jeśli dokonują odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych (w tym również tzw. ulgi odsetkowej), dołączają wypełniony załącznik PIT/D.

W części L druku PIT 37 wpisujemy też informację o oświadczeniu PIT-2K, które wraz z załącznikiem PIT/D składają podatnicy po raz pierwszy dokonujący odliczeń w ramach ulgi odsetkowej. Jest to oświadczenie dotyczące wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

[artykuły partnerskie]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.