Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
26 stycznia obchodzone jest jako Światowy Dzień Celnictwa. Mimo, iż polscy celnicy mają swoje święto również we wrześniu, z okazji światowych obchodów Izba Celna w Rzepinie postanowiła podsumować poprzedni rok. Czy był udany?

Celnicy Słubice
Celnicy podsumowali 2016 roku (fot. archiwum)

Izba Celna w Rzepinie jest jedną z 16 działających w Polsce i obejmuje cały obszar województwa lubuskiego. W ramach izby działają urzędy celne w Gorzowie i Zielonej Górze, a każdy z nich ma dwa oddziały. Teren działania lubuskich celników znajduje się na skrzyżowaniu ważnych europejskich szlaków komunikacyjnych, co ma bezsprzecznie wpływ na rodzaj podejmowanych przez nich działań. Oprócz naliczania i poboru opłat celnych, akcyzowych czy podatkowych służby celne zajmują się także ochroną własności intelektualnej, kontrolą przewożonych towarów czy zwalczaniem przemytu. Skalę ich działań oddają w dużej mierze liczby, którymi mogą pochwalić się w rocznym podsumowaniu.

700 mln wpływów do Skarbu Państwa

Wpływy z tytułu ceł, podatków i innych opłat, przekazane w 2016 roku przez rzepińską Izbę Celną do Skarbu Państwa wyniosły ponad 700 mln złotych. Jednak to nie pobór opłat jest najbardziej spektakularnym działaniem służb celnych. Do większości z nas o wiele bardziej przemawiają sukcesy związanie z udaremnieniem przemytu o dużej wartości. I tu funkcjonariusze mają się czym pochwalić.

Co najczęściej nielegalnie jedzie przez granicę?

Od lat do najczęściej przemycanych towarów należą wyroby tytoniowe i narkotyki. W ubiegłym roku w ręce lubuskich celników wpadło 3,7 mln szt. papierosów oraz 14,5,t tytoniu bez akcyzy, o łącznej wartości ok. 11 mln złotych. Także rynek narkotykowy jest stale monitorowany przez mobilne grupy ze Świecka i Zielonej Góry. Zatrzymały one łącznie ponad 108 kg i 759 szt. niedozwolonych substancji różnego rodzaju, o czarnorynkowej wartości ok. 6,5 mln złotych.

Narkotyki Słubice
W ręce celników najczęściej trafiają nielegalne papierosy

Czym jeszcze zajmują się celnicy?

Na tym sukcesy celników się nie kończą. Wśród kolejnych wymienić można zatrzymany alkohol bez akcyzy, nielegalnego pochodzenia olej napędowy i opałowy czy podrobione ubrania i buty, zabawki oraz kosmetyki. W kręgu zainteresowania służb celnych leży również czas pracy kierowców, transport odpadów, kradzież samochodów, motocykli i innych pojazdów, osoby poszukiwane, nielegalna broń czy też automaty do gier.

Spektakularne sukcesy

Ubiegły rok zamknął się kilkoma bardzo efektownymi i efektywnymi akcjami. W marcu w pobliżu Świecka w zatrzymanym do kontroli busie wjeżdżającym do Polski znaleziono ponad 10 kg amfetaminy o szacunkowej wartości ok.300 tysięcy złotych. Kolejna akcja dotyczyła również środków odurzających. Tym razem przemycał je kierowca ciężarówki zmierzającej do kraju. Było to dokładnie 46,9 kg marihuany, której wartość oszacowano na 1,5 mln złotych.

W maju w innym aucie ciężarowym odkryto 1185 kg nielegalnie przewożonego suszu tytoniowego. Sama tylko wartość podatku akcyzowego należnego podatku akcyzowego od tego towaru to 500 tys. złotych. Jeszcze jedno spektakularne działanie dotyczyło znowu narkotyków. Celnicy użyli do ich wykrycia specjalnie wyszkolonego psa, który wykazał zainteresowanie tylko jedną walizką w autokarze jadącym do Polski. Znajdowało się w niej 10 kg kokainy i 5 kg heroiny o wartości 3,5 mln złotych.

- Izba Celna w Rzepinie, podobnie jak cała Służba Celna, stoi w przededniu ważnych i daleko idących zmian systemowych. Z całą pewnością jeszcze jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółowych rozwiązaniach. Konsolidacja aparatu skarbowego a więc urzędów skarbowych, urzędów kontroli skarbowej i Służby Celnej stanowić będzie proces skomplikowany i długofalowy, a służyć będzie poprawie skuteczności poboru podatków - podsumował Marek Czerkies z Izby Celnej w Rzepinie.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.