Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Za nami kolejny etap kampanii ekologicznej "Bądź ekosłubiczaninem". Przez cały tydzień eksperci z Fundacji na rzecz Collegium Polonicum spotykali się z mieszkańcami Słubic i wyjaśniali nowe zasady segregacji odpadów. Finałowy happening odbył się na placu przed Urzędem Miejskim.

Bądź ekosłubiczaninem

Zmiana opłat za gospodarowanie śmieciami na terenie naszej gminy już od dłuższego czasu budzi wiele pytań i wątpliwości. Dla mieszkańców nie do końca jest jasne do którego pojemnika mają trafiać poszczególne śmieci i jak prawidłowo je segregować. Stąd pomysł na cykl otwartych happeningów na który wpadły wspólnie gmina Słubice i Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.

Łącznie w dniach 19-26 września odbyło się sześć spotkań, głównie w miejscach tłumnie uczęszczanych przez samych mieszkańców, ale także w nieco mniej reprezentatywnych lokalizacjach jak... osiedlowe śmietniki. Wszystko po to, aby rozmowy o segregacji odpadów miały jak najbardziej praktyczny i rzeczywisty charakter.

Jakie wnioski nasuwają się po zakończeniu cyklu ekologicznych happeningów? Zapytaliśmy o to Martę Stachowską, jedną z koordynatorek całej akcji.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni skalą zainteresowania. Łącznie na wszystkich spotkaniach przewinęło się kilkaset osób. Co warte podkreślenia, większość zdecydowanie uważała, że nowe zasady segregacji to dobry pomysł. Główne wątpliwości pojawiały się jeśli chodzi o sam odbiór śmieci. Mieszkańcy twierdzili, że często jedno auto zabiera od razu wszystkie rodzaje odpadów. Niewielu wiedziało także co to jest PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów. Padło dużo pytań o nowy podział kubłów. Wszystko staraliśmy się cierpliwie wyjaśniać - opowiada M. Stachowska.

Duży zainteresowaniem wśród uczestników happeningów cieszyły się zgniatarki, czyli urządzenia do zmniejszania objętości butelek po napojach. Rozdano ich cały dostępny komplet, czyli 200 sztuk. Warunkiem otrzymania zgniatarki było wypowiedzenie na głos eko-deklaracji, czyli zobowiązania do segregowania śmieci. Jedna z odwiedzających stoisko słubiczanek nauczyła się jej nawet na pamięć i całość bezbłędnie wyrecytowała.

Z kolei największe zainteresowanie u najmłodszych wzbudzał megafon, przez który można było skandować - oczywiście tylko ekologiczne - hasła. Mieszkańcy chętnie brali także ulotki informacyjne, broszury oraz magnesy na lodówkę. Całość zakończył finałowy happening przed Urzędem Miejskim przy ul. Akademickiej z którego poniżej prezentujemy zdjęcia.



Już wkrótce kolejne akcje i wydarzenia związane z kampanią "Bądź ekosłubiczaninem". Bieżące informacje o polityce ekologicznej gminy Słubice, w tym mapę dzikich wysypisk i dyskusję na temat nowych zasad segregacji odpadów, możecie śledzić na naszym ekoforum.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.