Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Od początku stycznia mieszkańcy powiatu słubickiego mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. To efekt wejścia w życie przepisów polegających na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób fizycznych.

Pomoc prawną będą świadczyć adwokaci i radcowie prawni. Będzie ona polegała na poinformowaniu o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach oraz na wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego.

Będzie można też uzyskać pomoc w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (z wyłączeniem pism procesowych), pisma w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Prawnicy pomogą także w sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz spraw z zakresu prawa celnego.

Jakie osoby mogą ubiegać się o pomoc?
  • które posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny,
  • które uzyskały zaświadczenie, o którym mowa w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  • które posiadają ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa,
  • które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat,
  • którym w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie pomocy zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia
  • które w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.
Gdzie udzielana jest pomoc?

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach, ul. Sienkiewicza 28, (pokój nr 8)
  • poniedziałki od godz. 15:00 do godz. 19:00
  • wtorki od godz. 9:00 do godz. 13:00
  • środy od godz. 15:00 do godz. 19:00
  • czwartki od godz. 9:00 do godz. 13:00
  • piątki od godz. 9:00 do godz. 13:00
Miejski Dom Kultury w Rzepinie, ul. Słubicka 3, (świetlica nr 2).
  • poniedziałki od godz. 12:00 do godz. 17:00
  • wtorki od godz. 8:00 do godz. 14:00
  • środy od godz. 8:00 do godz. 12:00
  • czwartki od godz. 12:00 do godz. 17:00
Zobacz więcej informacji
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Chrząstka 2016-01-14 11:02
Bardzo dobry ruch.
Z tym że dopisałbym jeszcze osoby niepełnosprawne.

Takie osoby często otrzymują niską rentę. która jednak przekracza w małym stopniu próg, który umożliwia otrzymywanie zasiłków. Osoby te w większości nie są w stanie "dorobić" gdzieś na boku tak jak to często ma miejsce z osobami, które wykazują niższy dochód na papierze (tylko).
Dlatego takie osoby są jak najbardziej wykluczone. A często ich choroby wymagają walki z urzędami. Polecam się zastanowić nad umożliwieniem korzystania z tej bezpłatnej porady prawnej dla osób niepełnosprawnych.

Pozdrawiam
#2 Graendail 2016-01-14 13:26
Popieram, brzmi sensownie. Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że jeśli dana osoba niepełnosprawna otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, to powinna się już kwalifikować do darmowej pomocy prawnej, bo to jest świadczenie społeczne:

www.infor.pl/prawo/pomoc-spoleczna/niepelnosprawni/704461,Wsparcie-dla-osob-niepelnosprawnych.html

Z tego co pamiętam minister Kosiniak-Kamysz dosyć długo konsultował tę ustawę z organizacjami pozarządowymi tak, żeby jak najszerzej objąć pomocą wszystkich potrzebujących. Wydaje mi się, że skonstruowano ją w ten sposób, żeby wziąć pod uwagę różne możliwości i sytuacje życiowe, ale jak mówię, nie jestem ekspertem. Najlepiej zorientować się samemu, jak ktoś będzie potrzebował skorzystać.
#3 Olala 2016-01-14 14:18
Niektórzy niepełnosprawni maja renty po 1500 zł z ZUS, albo pochodzą z zamożnych rodzin. Niepełnosprawny nie znaczy biedny.
#4 Graendail 2016-01-14 14:35
Tu nie o to chodzi.
#5 Chrząstka 2016-01-14 22:46
Szczerze mówiąc 1500 zł renty to stawka na prawdę rzadko spotykana. A taką rentę mogą uzyskać osoby, których staż pracy jest dość wysoki. Druga sprawa nie sądzę aby Ci niepełnosprawni z bogatych rodzin pchali się po bezpłatną pomoc prawną.
Trzecia rzecz nawet jeśli, to dla tych kilku innych na prawdę warto. A i życzę zdrowia żeby nie trzeba było pobierać tych wysokich rent bo nic nie jest cenniejsze jak życie zdrowie. Pozdrawiam
#6 Olala 2016-01-20 13:26
Chrząstka, co ty wypisujesz. Dowiedz się cokolwiek o rentach dla niepełnosprawnych.
O jakim statu pracy ty pleciesz?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.