Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Koniec marca to dla organizacji pozarządowych czas na przygotowanie sprawozdań z działalności prowadzonej w ubiegłym roku. Na łamach portalu Słubice24 swoją działalność i dokonania za 2014 rok postanowiła przybliżyć Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Zapraszamy do lektury.

dziupla2

Dziupla to organizacja zajmująca się edukacją przyrodniczą, popularyzacją walorów przyrodniczych oraz czynną ochroną środowiska. Powstała jesienią 2013 roku. Swoje działania prowadzi w okolicach Słubic i Poznania, gdzie na co dzień przebywa większość zespołu Fundacji.

Cóż więc działo się wokół "Dziupli" w ubiegłym roku?

Przede wszystkim edukacja przyrodnicza

Dziupla wierzy, iż skutecznie chronić przyrodę można także poprzez pokazywanie jej piękna, zarażanie pasją i miłością do niej. Dlatego sztandarowym działaniem Fundacji jest prowadzenie edukacji przyrodniczej w formie, zajęć, prelekcji i warsztatów. Stworzyła Spotkania z Przyrodą, czyli cykl wykładów/prezentacji, które odbywają się raz w miesiącu w Collegium Polonicum (każdy drugi czwartek miesiąca o 18:00) oraz co drugi miesiąc w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu.

W 2014 roku w 10 słubickich Spotkaniach udział wzięło łącznie około 350 osób. Spora część z tych uczestników to stali bywalcy, którzy nie opuszczają żadnego wydarzenia z cyklu. Odbiorcami są nie tylko dzieci, lecz również młodzież i dorośli.

dziupla1

Edukacja przyrodnicza prowadzona jest również poza Collegium Polonicum. W grudniu w ramach Aktywnego Kalendarza Adwentowego Dziupla zorganizowała otwarte warsztaty o dokarmianiu ptaków zimą. Dzieci mogły podczas tych zajęć same przygotować kule tłuszczowe, które są świetnym uzupełnieniem karmników. Takie same warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 w Słubicach.

Równie ciekawą formą edukacji przyrodniczej są wyjścia w teren. Dziupla otrzymała w 2014 roku od darczyńcy dwie lornetki, które zabiera ze sobą w teren. A wyjścia takie zorganizowano 3 – dwa otwarte dla mieszkańców Słubic (nie cieszyły się dużym zainteresowaniem) w kierunku rezerwatu Łęgi koło Słubic oraz cennego z punktu widzenia hydrobiologów stawu pomiędzy boiskami bocznymi SOSiR. Jedno z wyjść terenowych było natomiast „zamówione” przez jedno ze słubickich gimnazjów a udział w nim wzięło całe koło przyrodnicze.

Zarażanie pasją poprzez popularyzację przyrody

Drugim trzonem działalności Fundacji jest aspekt popularyzacyjny. Najgłośniejszym wydarzeniem z tej kategorii była wystawa zdjęć Artura Tabora w maju w Collegium Polonicum. Dziupla została zaproszona do współorganizacji tego wydarzenia przez pomysłodawczynię - panią Annę Słojewską ze Słubickiego Towarzystwa Muzycznego.

dziupla4

Dziupla pojawia się również na targach, piknikach innych podobnych wydarzeniach, gdzie organizacje pozarządowe prezentują swoje działania. W ubiegłym roku Fundacja wzięła udział w 4 takich wydarzeniach (Słubice, Ośno Lubuskie, Górzyca i Poznań), podczas których edukacja przyrodnicza mieszała się też z popularyzacją walorów przyrodniczych środkowego Nadodrza. Na stoiskach opatrzonych logotypem Dziupli każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę w quizach i zabawach o tematyce przyrodniczej.

Czynna ochrona środowiska

Dziupla nie jest zwolennikiem głośnych interwencji i blokad inwestycji. Stawiamy na rzeczowy dialog oraz działania zapobiegawcze lub wspomagające odtworzenie dobrego stanu środowiska. W tym duchu zorganizowała w 2014 roku dwie ważne inicjatywy. Pierwsza odbyła się w gminie Grodzisk Wielkopolski, gdzie odtwarzając krajobraz rolniczy Wielkopolski Fundacja posadziła szpalery około 150 wierzb, które w przyszłości będą ogławiane. Wierzby głowiaste są częstym miejscem gniazdowania ptaków związanych z krajobrazem rolniczym, jak dudek (Upupa epops) czy pójdźka (Athene noctua), które w szybkim tempie zmniejszają swoją liczebność na terenie całego kraju. Wierzby głowiaste to nie tylko źródło potencjalnych miejsc gniazdowania ptaków, ale również nieodzowny element polskiego krajobrazu kulturowego.

dziupla3

W Słubicach w pewną majową sobotę Dziupla zaprosiła mieszkańców i lokalne organizacje pozarządowe do wspólnego posprzątania parku przy bazarze. Cennego z przyrodniczego punktu widzenia oraz miejsca aktywnego wypoczynku wielu mieszkańców Słubic. Niestety bliskość bazaru nie sprzyja utrzymywaniu tego miejsca w czystości. W akcji udział wzięło około 20 osób – uczniowie, organizacje pozarządowe i osoby prywatne. Działania wsparł Urząd Miejski oraz władze Targowiska. Zebrano prawie 20 worków (160 l) śmieci! Ich ilość przerosła najśmielsze oczekiwania. Mimo, że nie udało się zebrać wszystkiego (teren podmokły, trudno dostępny, roślinność bujna) park wygląda dużo lepiej. Panowie dołożyli wszelkich starań by dosięgnąć i wyjąć z wody jak najwięcej śmieci. Panie starannie sprawdzały każdy zakamarek. Po blisko 11 miesiącach od tamtej akcji należy przyznać, że o porządek w tym parku dba się bardziej niż do tej pory, ale mimo to wymaga on kolejnych takich (lub innych) działań.

Finanse

Budżet Dziupli nie należy do największych. Sama fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. W 2014 roku fundacja dysponowała środkami w wysokości około 1250 zł, które pochodziły z darowizn osób fizycznych (w większości z darowizn członków zarządu).

Działalność Fundacji wesprzeć można wpłacając darowiznę na cele statutowe, jak również zostając członkiem jej zespołu. Zainteresowanych odsyłamy do pełnego sprawozdania z dziuplowych działań w 2014 roku.

Fundacja prowadzi biuro przy ulicy Piłsudskiego 3-4/36 (II piętro budynku Słubickich Organizacji Pozarządowych), do którego zaprasza w każdą środę między 11 a 15 oraz w inne dni, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. ZAPRASZAMY!

Zarząd Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych

dziupla logo
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Graendail 2015-04-02 17:47
Jedna uwaga. Sprzątanie parku koło bazaru nie było wsparte przez władze targowiska, bo z tego co wiem duży bazar nie ma władz, tylko kilku ludzi z zarządu stowarzyszenia "Odra", którzy roszczą sobie prawa do rządzenia nim. Stwarzają przy tym pozory legalnej administracji, podczas gdy nie mają do tego faktycznie żadnych praw. Więc jeśli Fundacja dostała wsparcie, to co najwyżej ze strony władz jednego z lokalnych stowarzyszeń. Natomiast jeśli dostała wsparcie finansowe, o ze składek i opłat, które dokonują zwykli handlowcy. Może wyjaśnię, że grunt pod bazarem należy do Gminy i to ona jest tam formalnie władzą i to ona ma prawo do wyznaczenia administratora. Póki co jeszcze tego nie zrobiła, a tym bardziej nie wskazała na administratora stowarzyszenia "Odra". Natomiast zarząd tego stowarzyszenia ciągle stwarza jednak pozory w pełni uprawnionej administracji pobierając od handlowców opłaty itd. na co wielu ludzi, nieświadomych rzeczywistej sytuacji, daje się nabrać. W tym niestety aktywiści z Fundacji "Dziupla". Oprócz tego wszystko ok.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.