Słubice: 19 października 2019   |   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
reklama

Przyszłość szpitala w Słubicach - oświadczenie

Redakcja portalu Słubice24 otrzymała od dwójki radnych powiatu słubickiego - Amelii Szołtun i Leopolda Owsiaka - oraz szefa powiatowego SLD Roberta Włodka oświadczenie w sprawie słubickiego szpitala. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

szpital
Szpital Powiatowy w Słubicach (fot. archiwum)

STANOWISKO W SPRAWIE SŁUBICKIEGO SZPITALA

Prezes spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o. Wojciech Włodarski przyznał w artykule w Gazecie Lubuskiej z dnia 16.03.2015 roku, że spółka szuka „kapitału zewnętrznego na zrealizowanie koniecznych inwestycji” w szpitalu. W tym samym artykule Starosta Słubicki Piotr Łuczyński przyznaje, że powiat szuka inwestora dla szpitala. Autor artykułu, Jakub Pikulik, pisze wprost, że w grę może wchodzić przejęcie części udziałów szpitala przez prywatną firmę lub nawet prywatyzacja całego szpitala, Piotr Łuczyński precyzuje w tym samym miejscu, że rozmawia z kilkoma firmami, a żaden ze scenariuszy nie jest przesądzony.

Dlatego, w trosce o zapewnienie mieszkańcom Powiatu Słubickiego nieograniczonego dostępu do usług Szpitala Powiatowego, w ich dzisiejszym zakresie, w związku z docierającymi do nas informacjami jakoby władze spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o. i władze Powiatu Słubickiego będącego stuprocentowym właścicielem owej spółki, planowały zmianę struktury właścicielskiej lub zarządczej Szpitala Powiatowego w Słubicach, prosimy Starostę Słubickiego Piotra Łuczyńskiego i prezesa spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o. Wojciecha Włodarskiego o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy władze spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., lub jej właściciel, czyli Powiat Słubicki prowadzą rozmowy z prywatnymi firmami, których przedmiotem działalności jest prowadzenie szpitali. Czego szczegółowo dotyczą te rozmowy?

2. Czy Powiat Słubicki, jako właściciel spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., rozpatruje ewentualność sprzedaży całości lub części udziałów w spółce NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., firmie zewnętrznej?

3. Czy Powiat Słubicki, jako właściciel spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., rozpatruje ewentualność dzierżawy całości lub części udziałów w spółce NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., firmie zewnętrznej?

4. Czy władze spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., lub jej właściciel, czyli Powiat Słubicki rozpatrują możliwość dzierżawy majątku szpitala zewnętrznej firmie?

Chcielibyśmy wyraźnie zaznaczyć, że jesteśmy zdecydowanie przeciwni jakiejkolwiek, nawet najbardziej zawoalowanej, formie zmiany struktury właścicielskiej i zarządczej Szpitala Powiatowego w Słubicach. Sprzeciwiamy się nie tylko jego sprzedaży prywatnym podmiotom, ale także dzierżawie majątku samego szpitala, czy udziałów w spółce NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., zewnętrznym podmiotom.

Uważamy, że Szpital Powiatowy w Słubicach musi być nadal zarządzany przez spółkę NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., która to spółka musi pozostać stuprocentową własnością samorządu powiatowego. Tylko taki stan rzeczy gwarantuje mieszkańcom realny wpływ na losy naszej lecznicy, a pracownikom szpitala trwałość stosunku pracy.

Szpital w rękach prywatnych to placówka nastawiona na zysk. Poniesione przez firmę zewnętrzną inwestycje będą przecież musiały się tej firmie zwrócić. To, w konsekwencji, oznacza możliwość zamykania niektórych oddziałów, które tego zysku nie przynoszą i ograniczenia poziomu zatrudnienia w samym szpitalu. Takiej ewentualności nie można będzie wykluczyć, jeśli szpitalem zarządzać będzie prywatny podmiot zewnętrzny.

Władze Powiatu Słubickiego i władze spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., prosimy o odpowiedź na powyższe pytania, a do władz Powiatu Słubickiego apelujemy o niepodejmowanie, bez szerokich konsultacji społecznych, jakichkolwiek decyzji, które mogłyby skutkować zmianami w strukturze właścicielskiej lub zarządczej naszego szpitala.

Nie ma naszej zgody na oddanie słubickiego szpitala w prywatne ręce!

Apelujemy więc do wszystkich, także radnych różnych opcji politycznych, o sprzeciw wobec takich zmian w spółce NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., które skutkowałyby oddaniem prowadzenia szpitala zewnętrznej firmie, na którą mieszkańcy Powiatu Słubickiego nie będą mieli żadnego wpływu.

Amelia Szołtun
radna Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Słubickiego

Leopold Owsiak
radny Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radzie Powiatu Słubickiego

Robert Włodek
przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Powiecie Słubickim
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama