Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
18 października w Starostwie Powiatowym w Słubicach odbyła się międzynarodowa konferencja pt. ”Przeciwdziałanie handlowi ludźmi”. Przedsięwzięcie było zorganizowane z okazji Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi, obchodzonym co roku w kraju sprawującym prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli prokuratury, służb granicznych, ośrodków pomocy społecznej i szkół. W spotkaniu wziął również udział przedstawiciel niemieckiej policji. Głównym celem spotkania było omówienie procederu handlu ludźmi oraz roli organów ścigania i instytucji, które docelowo zajmują się pomocą ofiarom przestępstw.

konferencja_handel_01
Konferencję rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Słubicach mł.insp.Jerzy Głąbowski oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Kazimiera Jakubowska.

W pierwszej części spotkania Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Jakub Piosik omówił cele i zadania Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Cybince. Następnie podinsp. Grzegorz Osiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przedstawił obraz zjawiska handlu ludźmi na terenie województwa lubuskiego oraz omówił działania lubuskiej policji  w zakresie zapobiegania i zwalczania handlu ludźmi. Aspekty prawne problemu handlu ludźmi omówił Zastępca Prokuratora Rejonowego Wojciech Kwiek.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję zapoznać się z doświadczeniami Straży Granicznej w walce z procederem handlu ludźmi. Prezentację na ten temat przedstawiła Iwona Guzik z placówki Straży Granicznej w Świecku. W dalszej części przedstawiciel policji niemieckiej Jȍrg Brendel omówił działania związane ze zwalczaniem i zapobieganiem handlu ludźmi oraz niemieckie przepisy prawne regulujące zagadnienie handlu ludźmi. Na koniec konferencji zaprezentowano film poruszający tematykę handlu ludźmi.

konferencja_handel_02
Konferencji towarzyszyła dyskusja podczas, której uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami w obszarze omawianego tematu, mówiono również o tym jak skutecznie współdziałać, by zapobiegać handlem ludźmi.

Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa. To nie tylko proceder handlu kobietami, zmuszanymi do prostytucji. To także nielegalne adopcje, sprzedaż organów ludzkich czy handel tanią siłą roboczą. Jest to problem, który może dotknąć każdego z nas i warto jest o nim głośno mówić i przypominać – podkreśla Magdalena Tubaj, oficer prasowy słubickiej policji.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.