Słubice: 18 listopada 2019   |   Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
reklama
reklama

Nowe miejsce dla Archiwum Ludzkich Losów (foto)

Archiwum Ludzkich Losów ma nową siedzibę. Na półkach w "samotni" przy Collegium Polonicum rozgościło się ok. 400 albumowych biografii mieszkańców naszego regionu. To niezwykłe pamiątki minionych lat – wielu bohaterów już nie ma wśród nas…

archiwum losow_nowa_3_960

Ściana wspomnień zaprasza do archiwum

Archiwum istnieje od 15 lat, prowadzi je Stowarzyszenie My Life-Historie opowiedziane. Jego siedziba mieściła się do tej pory na parterze budynku biblioteki Collegium Polonicum, jednak od 16 października biografie będą łatwiej dostępne – i lepiej wyeksponowane.

Regały z pudełkami mieszczącymi życiorysy ulokowane zostały w osobnym pomieszczeniu, do którego wchodzi się z dziedzińca Collegium Polonicum, tzw. "samotni". O niezwykłości tego miejsca przypomina ściana, cała w efektowny sposób wyłożona kopiami biografii i zdjęć. Instalację o powierzchni 35 m2 przygotowała artystka Katsiaryna Filist.

archiwum losow_nowa_2_960

Pomost między pokoleniami

Wrażenie robią także liczby. Archiwum zawiera około 1000 nazwisk, w tym 400 biografii albumowych. Biografie te są przedmiotem badań naukowych czy poszukiwań dziennikarskich. A sam cel archiwum jest prosty i wymowny.

- Budowanie pomostów między sąsiednimi narodami oraz pokoleniami – mówił podczas otwarcia Krzysztof Wojciechowski, dyrektor CP i szef My Life. Na uroczystości towarzyszyli mu pozostali członkowie stowarzyszenia oraz młodzież odwiedzająca uczelnię w ramach dnia otwartego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina.

archiwum losow_nowa_1_960

Nowe życiorysy czekają

Stowarzyszenie w miarę pozyskiwania środków z różnych źródeł stara się cały czas „dokładać” na półki nowe życiorysy. Każdy z nich to ogrom pracy, wykonany zarówno przez osobę, która opowiada swoje życie, jak i osoby, która pomaga je spisać. Biografia opiera się na wywiadzie, trwającym nieraz ok. 4-5 godzin.

Każda z nich jest wydana w twardej, szytej oprawie, w treści znajdują się również zdjęcia, skany dyplomów, odznaczeń. Każda osoba opowiada o sobie tyle, ile sama uważa za słuszne i potrzebne, przekazując przyszłym pokoleniom swoje życie, które jest jednocześnie świadectwem czasów, w których przyszło jej żyć.

---

Zainteresowani zwiedzaniem? Archiwum jest otwierane po wcześniejszym kontakcie ze Stowarzyszeniem My Life. Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 61 829 68 01.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama