Słubice: 12 grudnia 2019   |   Imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
reklama
reklama

Do naszego powiatu będą trafiać nielegalne odpady

Gdzie będą trafiać pojazdy przewożące nielegalnie odpady np. z Niemiec? Samorząd woj. lubuskiego wyznaczył dwie takie lokalizacje– w powiatach żarskim i słubickim. U nas będzie to teren firmy ZUO International w Kunowicach. Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?

smieci ciezarowka
Do Kunowic trafią pojazdy z nielegalnymi odpadami (fot. achiwum)

Jak przekonują urzędnicy, nie chodzi o składowanie czy też zrzucanie odpadów, tym bardziej niebezpiecznych, co pojawiało się w wielu internetowych dyskusjach, lecz miejsce postoju pojazdów przewożących odpady.

- Chodzi np. o sytuacje, w których stosowne służby kontrolne, np. policja czy ITD, ujawnią naruszenie wymagań dla transportu. Może to być przewóz odpadów do nieuprawnionego odbiorcy lub naruszenie przepisów tzw. transgranicznego przemieszczania – wyjaśnia Regina Waszkiewicz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Słubicach.

Obowiązek wyznaczania takich miejsc wynika z nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Wg przepisów na 1 mln mieszkańców przypada jedno takie miejsce. Lubuskie, które ma nieco ponad wspomniany milion, wyznaczyło więc dwie lokalizacje. Zadanie ich zorganizowania spadły na powiaty – żarski i słubicki.

Jak to się stało, że będą to Kunowice? O miejsca magazynowania takich pojazdów najpierw zapytał lubuskie powiaty zarząd województwa. Nasi włodarze odpowiedzieli, że takim miejscem nie dysponują, ale zarząd… i tak je wyznaczył, mimo negatywnej opinii władz powiatu. Powód? ZUO International z Kunowic samo zgłosiło się do władz województwa. Postój pojazdów wiąże się z opłatami, więc dla firmy to oczywiście zysk.

11 marca sejmik podjął uchwałę w tej sprawie, którą powiat słubicki zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga została uchylona, ale powiat nie dał za wygraną i skierował skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Na jego decyzję przyjdzie poczekać nawet 2 lata, ale nie łudzimy się zbytnio, że decyzja będzie inna – mówi Robert Włodek, wicestarosta słubicki.

Niezależnie od tego rozstrzygnięcia nasz samorząd musi respektować postanowienia zarówno ustawy, jak i uchwały sejmiku lubuskiego. W przeciwnym razie grozi mu za to kara w wysokości od 10 do 100 tys. zł.

- Rola naszego urzędu będzie sprowadzać się przede wszystkim do wyznaczania opłat za postój pojazdów w miejscu magazynowania odpadów – wyjaśnia R. Waszkiewicz. Starosta będzie wydawać decyzje w przypadku zatrzymania krajowych transportów nielegalnych odpadów. Gdy będą to transporty z zagranicy, np. Niemiec, wtedy uruchamiana jest tzw. procedura zwrotu towarów, za którą odpowiada już Generalny Inspektor Ochrony Środowiska.

scrapyard-2441432 960_720
Wg zapewnień urzędników, odpady nie będą trafiać na wysypisko

- Takie transporty z Niemiec były już zatrzymywane. Zawierały np. śmieci plastikowe zmieszane z pozostałymi odpadami komunalnymi – informuje naczelniczka. Uspokaja przy tym, że tego typu sytuacje w żaden sposób nie wpłyną na bezpieczeństwo i zdrowie samych mieszkańców, jak i lokalnej flory i fauny.

- Śmieci nie będą nigdzie zrzucane, ani składowane, a ZUO posiada odpowiednią infrastrukturę, aby takie pojazdy bezpiecznie przyjmować. Nie będą też tu kierowane pojazdy z odpadami niebezpiecznymi – podsumowuje R. Waszkiewicz.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama