Słubice: 17 października 2019   |   Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumiła
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Słubice spadły w rankingu inwestycji, Rzepin awansował, powiat na końcu stawki
reklama

Słubice spadły w rankingu inwestycji, Rzepin awansował, powiat na końcu stawki

Pismo Samorządowe Wspólnota od lat porównuje gminy, miasta i powiaty w całej Polsce. Opublikowało kolejny ranking, w którym pod lupę wzięło wydatki na inwestycje. Jak słubicki samorząd wypada na tle innych – w powiecie, województwie i całym kraju?

urzad miejski_slubice


W ostatnim czasie wiele się mówi o potrzebnych inwestycjach – zwłaszcza obwodnicy. Do tego jak bumerang wraca temat basenu. Z drugiej strony nasze samorządy całkiem sporo wydają – np. powiat remontuje drogę z Nowych Biskupic do Rzepina, gmina inwestuje m.in. w placówki oświatowe i drogi.

W najnowszym rankingu zespół ekspertów „Wspólnoty” wziął pod uwagę wydatki inwestycyjne samorządów – a dokładniej całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2016–2018), który do porównania przeliczają per capita – czyli na statystycznego mieszkańca.

Kto liczył

Autorami rankingu są prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt na tej samej katedrze.

Oprócz porównania wydatków badacze zwracają również uwagę np. na to, że ostatnio mocno wzrosły ceny prac budowlanych i materiałów, więc rekord finansowy nie musi wyglądać aż tak dobrze, gdy spojrzeć na zakres możliwych do wykonania prac. Przypominają też o czających się w kolejnych latach zagrożeniach, na przykład kosztach obciążających budżety samorządowe w związku z reformami oświaty czy perspektywie obniżających się wpływów z tytułu udziałów w PIT.

chwilowki3

Województwa

Jak lubuskie wypada na tle innych? Na pierwszym miejscu znalazło się woj. podlaskie z wydatkami 216,16 zł, woj. lubuskie uplasowało się w połowie stawki, na 8 miejscu, z wydatkami na poziomie 131,20 zł per capita. W poprzednich rankingach - za lata 2014-2016 i 2015-2017 dwukrotnie nasze województwo zajęło 7 miejsce.

Powiaty

Jeśli chodzi o powiaty, w analizowanych latach najwięcej inwestował pow. leszczyński z woj. wielkopolskiego - 544,29 zł „na głowę”. Powiat słubicki jest na końcu stawki – zajmuje 312 miejsce (trzecie od końca), podobnie jak w rankingu za lata 2015-2017. Wydatki na inwestycje to 37,47 zł.

Miasta powiatowe

Liderem w zestawieniu inwestycji miast powiatowych są po raz pierwszy Polkowice z woj. dolnośląskiego, które wydały 1783,06 zł „na mieszkańca”. Słubice znalazły się na 127 miejscu z wydatkami na poziomie 565,09 zł. To spadek – w poprzednim rankingu były na 85 miejscu (jeszcze wcześniej na 75).

Jak wypadają inni?

W rankingu tzw. miast innych zostały sklasyfikowane także pozostałe miasta powiatu słubickiego. Najlepiej wypadł Rzepin, który ze wskaźnikiem 850,17 uplasował się na 172 miejscu w Polsce (wcześniej 432). Niedaleko za nim była Cybinka (193 miejsce i 790,43 zł), Ośno Lubuskie (199 miejsce i 785,08). Z kolei Górzyca została sklasyfikowana w kat. gmin wiejskich na 1223 miejscu (wydatki 417,00 per capita).

ZOBACZ RANKING (pdf)
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama