Słubice: 21 września 2019   |   Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności W Collegium Polonicum rusza European New School of Digital Studies – będzie nowy kierunek studiów
reklama
reklama

W Collegium Polonicum rusza European New School of Digital Studies – będzie nowy kierunek studiów

European New School of Digital Studies – taką nazwę nosi powołany właśnie projekt, w ramach którego w Collegium Polonicum powstanie wkrótce nowy kierunek studiów. Akademicy chcą w ten sposób podjąć wyzwania współczesnego, cyfrowego społeczeństwa.

Collegium Polonicum Słubice

ENS to wspólny projekt Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który będzie realizowany w Collegium Polonicum w Słubicach. 1 sierpnia jego powstanie zatwierdziła Rada Fundacji Viadriny.

Czym będzie się zajmował ENS? - Ekonomiści, prawnicy, socjologowie, humaniści i eksperci z zakresu techniki w dziedzinie sztucznej inteligencji i lingwistyki komputerowej będą w CP nauczać i prowadzić interdyscyplinarne oraz transgraniczne badania, których celem jest znalezienie odpowiedzi na wyzwania społeczeństwa cyfrowego – wyjaśnia Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum.

Pierwszym krokiem będzie otwarcie kierunku studiów „Master of Digital Entrepreneurship” w semestrze zimowym 2020/21 (studia II stopnia, w jęz. angielskim). W tym celu planowane jest utworzenie czterech profesur: „Zarządzanie informacją i transformacja cyfrowa”, „Prawo i etyka społeczeństwa cyfrowego”, „Socjologia techniki” oraz „Teoria polityczna i demokracja cyfrowa”. Ponadto poznański UAM poprowadzi zajęcia z zakresu informatyki i komputeroznawstwa.

media-998990 960_720

Prof. dr Jürgen Neyer, wiceprezydent i dziekan założyciel ENS, przekonuje, że tym projektem akademicy chcą pokazać jak połączyć europejskie wartości humanizmu i oświecenia z wyzwaniami i możliwościami świata cyfrowego. - European New School będzie kształcić studentów, aby aktywnie kształtować wyzwania przyszłego społeczeństwa cyfrowego – podkreśla.

Wtóruje mu prof. dr Klaus Dicke, przewodniczący Rady Fundacji Viadriny. - Utworzenie ENS to kontynuacja założycielskiej misji Viadriny. Nowe kierunki studiów pozwolą badaniom nad cyfryzacją, jej warunkami i konsekwencjami wpisać się w nowe profile edukacyjne i zawodowe – podsumowuje.

Czy nowy kierunek przyciągnie do Collegium Polonicum studentów? Taką nadzieję mają władze UAM i Viadriny. W planach jest też jeszcze inny kierunek - logistyka (studia licencjackie). O tym więcej już niebawem.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama